Makine öğrenmesi ve öznitelik seçim yöntemleri ile kardiyovasküler hastalıkların tespiti
Prediction of cardiovascular diseases with machine learning and feature selection methods
  1. Tez No: 835675
  2. Yazar: ŞEYMA İZMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM KASAPBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hastalıkların gün geçtikçe arttığı ve çeşitlendiği günümüz dünyasında belli başlı hastalıklar can kayıplarına neden olmaktadır. Bunların başında ise kardiyovasküler hastalıklar gelmektedir. Bu çalışmada kalp hastalığı tahminine yönelik UCI Machine Learning Repository veri tabanlarından Statlog veri seti incelenmiştir. Pearson Korelasyon analizi, Ki-Kare Testi ve RefiefF Algoritması kullanılarak öz nitelik seçim işlemi uygulanmış, seçilen öz nitelikler 7 ayrı senaryo üzerinde örneklenmiştir. Her bir senaryo örneklemi 6 ayrı yöntem kombinasyonu ile analiz edilmiş, toplam 2520 model sonucu incelenmiştir. En yüksek doğruluk olan %95 ile hiper parametre optimizasyonu ile İş Hattı mimarisi kombinasyonu ile Rassal Orman Algoritması ve Gradient Boosting algoritmaları ile ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where diseases are increasing and diversifying day by day, certain diseases cause loss of life. At the beginning of these, cardiovascular diseases come first. In this study, the Statlog dataset from the UCI Machine Learning Repository databases for heart disease prediction was examined. The self-attribute selection process was applied by using Pearson Correlation analysis, Chi-Square Test and RefiefF Algorithm, and the selected self-attributes were sampled on 7 separate scenarios. Each scenario sample was analyzed with a combination of 6 separate methods, and a total of 2520 model results were examined. The highest accuracy, 95%, was achieved with the combination of hyper parameter optimization and Pipeline architecture with the Random Forest Algorithm and Gradient Boosting algorithms.