İplik eğirmede kullanılan recom compact eğirmenin konvansiyonel ring ve kompakt eğirme sistemleri ile karşılaştırılması
The effect of recom compact apparatus on properties ofconventional yarn spinning systemss
- Tez No: 835676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM SELVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde tekstil sektörünün ilerlemesi ve tüketicilerin bilinçlenmesi ile taleplerde buna bağlı olarak artmaktadır. Ring iplik üretimi dünyada en yaygın olarak kullanılan iplik üretim yöntemidir. Üretim sektöründe yatırım miktarlarının artması ve yeni teknolojinin gelişmesi ile birlikte üreticiler sektörün gerisinde kalmamak ve tüketicilerin taleplerine cevap vermek için ring sistemi üzerinde iyileştirmeler yapmak zorunda kalmıştır. Recom, Rocos, EasyCompact, CompactDrum, gibi sistemler üreticilerin elinde bulunan konvansiyonel ring sistemlerinde üretilen iplik üzerinde iyileştirmeler yaparak kompakt iplik kalite değerlerini elde etmek için kurulan sistemlerdir. Bu sistemler üreticilerin elinde bulunan konvansiyonel ring sistemlerini kompakt sistemine çevirerek özellikle tüylülük ve mukavemet değerlerinde iyileştirmeler sağlayarak iplik kalitesini artırarak makine verimliliğini artırmaktadır. Bu çalışmada, recom sisteminin konvansiyonel ring sistemine uygulanarak farklı harman tiplerinde ve farklı klips çeşitleri ile elde edilen iplik kalite parametrelerindeki değişim ve kompakt sistemleri ile incelenmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the progress of the textile industry and the awareness of consumers, the demands are increasing accordingly. Ring yarn production is the most widely used yarn production method in the world. With the increase in the amount of investment in the production sector and the development of new technology, the manufacturers had to make improvements on the ring system in order not to lag behind the sector and to respond to the demands of the consumers. Systems such as Recom, Rocos, EasyCompact, CompactDrum are the systems established to obtain compact yarn quality values by making improvements on the yarn produced in the conventional ring systems of the manufacturers. These systems transform the conventional ring systems in the hands of the manufacturers into compact systems and increase the efficiency of the machine by increasing the yarn quality by providing improvements especially in hairiness and strength values. In this study, the application of the recom system to the conventional ring system, the change in the yarn quality parameters obtained with different blend types and different clip types, and the examination of the compact systems.