Hibrit enerji depolama birimine sahip elektrikli araçlar için güç sistemi tasarımı ve çift uyarlanabilir enerji yönetim sisteminin gerçekleştirilmesi
Power system design for electric vehicles with hybrid energy storage unit and implementation of double adaptive energy management system
  1. Tez No: 835683
  2. Yazar: MUHAMMED REŞİT ÇORAPSIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tez çalışmasında, Batarya ve Süperkapasitör paketlerinden meydana gelen Hibrit Enerji Depolama Sistemine (HEDS) sahip Elektrikli Araçlar (EA) için özgün bir Enerji Yönetim Sistemi (EYS) önerilmiştir. Bu yöntem temelde yük akımının Alçak Geçiren Filtre (AGF) yardımıyla alçak ve yüksek frekans bileşenlerine ayrılarak kaynaklara tahsis edilmesi ilkesine dayanmaktadır. Yük akımının filtrelenmesi için, yük akımının genliğine ve süperkapasitör şarj doluluk oranına göre adaptif AGF tasarlanmıştır. Buna ek olarak batarya akımı süperkapasitör doluluk oranına göre belirli bir çalışma yüzdesi ile sınırlandırılarak adaptif hale getirilmiştir. Hem filtre kesim frekansının hem de batarya akımının adaptif hale getirilmesiyle çift uyarlanabilir güç tahsisi gerçekleştirilmiştir. Önerilen yöntem hem benzetim hem de deneysel olarak tasarlanmış ve incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar literatüre sunulan yük akımı filtreleme yöntemleri ile karşılaştırıldığında bu tezde önerilen yöntemin daha düşük batarya akımına ihtiyaç duyduğu ve süperkapasitörde depolanan enerjiyi aktif kullanabildiği için daha yüksek enerji verimliliğine sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel Energy Management System (EMS) has been proposed for Electric Vehicles (EVs) with Battery and Supercapacitor Hybrid Energy Storage System (HESS). This method is fundamentally based on separating the load current into low and high frequency components with the help of a Low Pass Filter (LPF) and allocating it to the sources. To filter the load current, the adaptive AGF is designed according to the amplitude of the load current and the supercapacitor state of charge. In addition, the battery current has been made adaptive by limiting it to a specific operating percentage according to the supercapacitor state of charge. Double adaptive power allocation is achieved by adapting the filter cut-off frequency and the battery current. The proposed method has been designed and examined both by simulation and experimentally. When the results obtained are compared with the load current filtering methods presented in the literature, it has been observed that the method proposed in this thesis has higher energy efficiency because it requires lower battery current and can use the energy stored in the supercapacitor more effectively.