Covid 19 pandemisinde üniversite öğrencilerinin dijital kaynaklara erişim güçlükleri 'Gambiya Üniversitesi örneği'
Difficulties in access to digital resources among university students during the Covid-19 pandemic: 'A case of the University of the Gambia'
- Tez No: 835766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED ÜNAL BOZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılın, günlük hayatımızın hemen her alanında teknolojiye ve teknolojinin getirdiği yeniliklere olan bağlılığı giderek artırmış durumdadır. Teknolojiye olan bu bağlılık, özellikle covid-19 pandemisi gibi küresel krizler sırasında küresel eğitim sektöründe de gözlemlenmektedir. Bu dönemde teknoloji ve uygulamalarının kullanımı, öğrenmenin devam etmesini sağlamanın tek yolu haline gelmiştir. Sonuç olarak, teknoloji destekli öğrenme çözümlerine geçiş, küresel olarak eğitime erişim konusunun etrafındaki tartışmaların daha da güçlenmesine neden olmuştur. Akademik çalışmalardan gözlemlendiği gibi, gelişmiş ülkelerin çoğu eğitimin dijitalleşmesinin sunduğu fırsatları iyi bir şekilde değerlendirebilirken, gelişmekte olan ülkeler eğitim sektörlerini dijitalleştirme çabalarında yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada Gambiya örneğinde covid-19 salgını sırasında çevrimiçi öğrenmeye ani geçişlerin getirdiği bu gerçeklikler araştırılmaya çalışılmıştır. Gambiya, birçok az gelişmiş ülkelerdeki gibi eğitim sistemlerini ve süreçlerini dijitalleştirme çabalarında zorluklarla karşılaşmaya devam eden küçük bir Batı Afrika ülkesidir. Bu çalışmanın amaç, Gambiya Üniversitesi öğrencileri arasında çevrimiçi öğrenme kaynaklarına erişim konusunu araştırmaktadır. Böylece, dinamik bir dijital erişim kavramını ortaya koymak amacıyla Van Djik'in çalışmalarında ortaya koyduğu dijital bölünme kavramı işlevselleştirilmektedir. Bu yaklaşım ile aynı zamanda Gambiya Üniversitesi öğrencileri arasında erişim konusunun daha bütüncül bir şekilde anlaşılmasını sağlamaya amaçlanmıştır. Bu çalışmada, sosyal ve ekonomik faktöler erişimi nasıl etkilediğini ölçmek için, sosyolojik bir perspektif uygulanmıştır. Aynı zamanda, Van Dijk'in çalışmalarında tartışıldığı gibi erişimin farklı biçimlerini temsil eden değişkenlere karşı ölçülen Sosyo-demografik ve ekonomik göstergelerden oluşan değişkenler uygulanmıştır. Bu çalışmada Banjul, KMC ve West Coast Bölgesi'nde ikamet eden 153 öğrenci katılımcı rastgele bir şekilde seçilmiştir. Bu katılımcılar, bu çalışma için tasarlanan çevrimiçi ankete katılmışlardır. Bu katılımcılardan toplanan veriler, bu çalışmanın hipotezini test etmek için IBM SPSS Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu anketten elde edilen veriler genel itibariyle normal bir dağılım göstermediğinden dolayı non-parametrik analiz testleri uygulanmıştır. Bu testler değişkenler arası anlamlılık düzey belirlemek için uygulanmıştır. Bu testlerden elde edilen sonuçlar, sosyal ve ekonomik faktörlerin öğrencilerin dijital kaynaklara erişimini etkilediği yönünde bu çalışmanın hipotezini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This century has observed an increased reliance on technology and its innovations in almost all spheres of our daily life. This reliance on technology is observed in the global education sector, especially during global crises such as the covid-19 pandemic. When the use of technology and its applications became the only way to ensure learning continues. Subsequently, the shift to technologically driven learning solutions led to the reinforcement of debate surrounding the issue of access to education globally. As observed from scholarly works most of the developed countries were able to make good use of opportunities presented by the digitalization of education, while developing countries lag in their efforts to digitalize their education sector. Therefore, this study attempts to explore these realities brought about by the sudden shifts to online learning during the covid-19 pandemic in the case of the Gambia. The Gambia is a small West African nation that, like many least-developed nations continues to face challenges in its efforts to digitalize its education systems and processes. This study aims to explore the issue of access to digital learning resources among students from the University of the Gambia. In doing so, this operationalizes the concept of the digital divide as coined in the Works of Van Djik with the aim of portraying a dynamic concept of digital access. And also, to ensure a more holistic understanding of the issue of access among students from the University of the Gambia. To measure how social and economic factors affect access, this study from a sociological perspective applied variables consisting of socio-demographic and economic indicators that were measured against variables representing the different forms of access as discussed in the Works of Van Dijk. In this study, 153 student participants who are residents of Banjul, KMC, and the West Coast Region were randomly selected. These participants participated in the online survey designed for this study. Data collected from these participants were analyzed using the IBM SPSS Program to test the hypothesis of this study. Since received data from this survey didn't generally show a normal distribution, non-parametric analysis tests were applied. These tests were applied to measure the level of significance of measured variables. Results from this test confirms the hypothesis of this study that social and economic factors affect students' access digital learning resources.