Polisitemia vera hastalarında makula ve optik sinir başı mikrovaskülatürünün optik koherens tomografi anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the macula and optical nerve head microvasculature in policytemia vera patients with optical coherens tomography angiography
  1. Tez No: 835801
  2. Yazar: EMRE EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Polisitemia vera (PV) hastalarında makula ve optik sinir başı mikrovaskülatürünün, optik koherens tomografi (OKT) ve anjiyografi (OKTA) ile değerlendirilmesi, kan tetkikleri ile birlikte sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'ne göz muayenesi için Temmuz 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında başvuran hasta ve sağlıklı kontrol grubunun verileri değerlendirildi. 18-60 yaş aralığında PV dışında sistemik hastalığı bulunmayan, optik disk ve retinada patoloji saptanmayan 37 hastanın iki gözü ve 30 sağlıklı kontrol grubunun iki gözü çalışmaya dahil edildi. Hastalara tam bir oftalmolojik muayene ve kan tetkiki yapıldı; Biyomikroskop ile ön segment ve fundus muayenesi, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), göz içi basıncı, OKT ve OKTA ölçümleri yapıldı. Toplanan veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 paket programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate macular and optic nerve head microvasculature in polycythemia vera (PV) patients with optical coherence tomography (OCT) and angiography (OCTA) and to compare them with blood tests and healthy controls. Materials and Methods: The data of the patients and healthy control group who applied to Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital Ophthalmology Clinic for ophthalmologic examination between July 2022 and June 2023 were evaluated. Two eyes of 37 patients aged 18-60 years with no systemic disease other than PV and no optic disc or retinal pathology and two eyes of 30 healthy control subjects were included in the study. Patients underwent a complete ophthalmologic examination and blood tests; anterior segment and fundus examination, best corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure, OCT and OCTA measurements were performed with a slit lamp. The collected data were analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 package program.