Türkiye'ye gelen sağlık turistlerinin kalite beklentisi: Kuşadası örneği
Quality expectations of health tourists visiting Turkey: The exapmle of Kuşadası
  1. Tez No: 835827
  2. Yazar: ENES ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Turizm endüstrisi, ekonomik katkıları nedeniyle birçok gelişmekte olan ülke için tercih sebebi olmuştur. Bu nedenle ülkeler, turizm faaliyetlerini 12 aya yaymayı ve daha yüksek gelir elde etmeyi hedeflemektedir. Sağlık turizmi, turizm gelirlerini artırmak için en çok tercih edilen segmentlerden biri haline gelmiştir. Türkiye, coğrafi güzellikleri ve gelişmiş sağlık sistemiyle sağlık turistleri arasında en popüler destinasyonlardan biridir. Ayrıca, Türkiye'nin cazibesinin bir nedeni de tedavilerin ekonomik olarak diğer ülkelerden daha uygun olmasıdır. Bu çalışmada, Türkiye'ye sağlık turizmi amacıyla gelen yabancı turistlerin kalite beklentileri incelenmektedir. Ziyaretçilerin aldıkları tedavi ve sağlık turizmi hizmetlerinden memnuniyet düzeyleri ve tekrar ziyaret niyetleri ölçülmektedir. Araştırma, sağlık turizmi için Türkiye'yi ziyaret eden misafirlere odaklanarak, hizmet kalitesi, çalışanların bilgi, beceri ve yaklaşımları gibi konularla ilgili akademik bilgi sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, turizm açısından önemli bir destinasyon olan Türkiye'deki Aydın'a bağlı Kuşadası ilçesinde sağlık turizmi amaçlı ziyaretçilerle gerçekleştirilmiştir. Nicel bir araştırma yöntemi ve ilişkisel tarama modelinde kullanılarak gerçekleştirilmiş olan bu çalışma, mevcut akademik tartışmalara kapsamlı bir bakış açısı getirmekte ve uygulayıcılara, politika yapıcılarına ve yatırımcılara güncel verilere dayalı bulgularla yerel turizm geliştirme planlarına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Veri toplama tekniği olarak anket araçları kullanılmıştır. Bulgular, Türkiye'ye gelen sağlık turistlerinin aldıkları hizmetten memnun kaldıklarını ve bölgeyi tekrar ziyaret etme ve yakınlarına tavsiye etme niyetlerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The tourism industry has always been a preferred sector among many developing countries due to its significant economic contributions. Consequently, countries have set a goal to extend tourism activities throughout the year to maximize their revenue. In this regard, health tourism has become one of the most preferred segments to maximize tourism income. Turkey, with its geographical beauty and advanced healthcare system, has emerged as one of the top choices for health tourists. Additionally, a key factor in Turkey's appeal is the affordability of treatments compared to many other countries. This study examines the quality expectations of foreign tourists visiting Turkey for health tourism. It aims to measure the satisfaction levels of visitors with the treatments and other health tourism services they receive, as well as their intentions to revisit. The research focuses on guests visiting Turkey specifically for health tourism and aims to provide academic insights into aspects such as service quality, knowledge, skills, and approach of the healthcare professionals. By employing a mixed research method, this study will provide a comprehensive and in-depth understanding of the topic, contributing to the existing academic debates. Furthermore, it is expected to offer guidance to practitioners, policymakers, and investors with its findings based on current data, contributing to local tourism development plans. The research utilizes a mixed research approach and employs interview and survey tools as data collection techniques. The study is conducted in Kuşadası, a district of Aydın, which is considered an important destination in terms of tourism. The findings indicate that health tourists visiting Turkey are satisfied with the services they receive, leading to a desire to revisit the region and recommend it to others, even if they do not seek further treatment. This study can be structured as part of the abstract section of my thesis.