Çocuklara yönelik reklamların göstergebilimsel analizi: TV reklamları üzerine bir araştırma
Semiomical analysis of advertisements aimed at children: A research on TV advertising
- Tez No: 835881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAD GÖLGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çocuğun reklamla olan ilişkisi ise özellikle televizyon reklamlarının görsel ve işitsel olarak duyulara hitap etmesi ve bir okur yazarlık ön koşulu istememesi sebebiyle çocuklara yönelik yapılan reklamların hedef kitleye ulaştırılması ve reklamın etkisi açısından diğer mecralardan ayrılmaktadır. Televizyon yayıncılığının spesifik bir yayın anlayışına geçtiği ve geniş bir izleyici kitlesini oluşturan çocuklara yönelik tematik kanaların ortaya çıktığı günümüzde bu kanalarda çocuklara yönelik yapılan reklamların sayısı da artmıştır. Televizyonun görsel ve işitsel yapısının bu araca sağlamış olduğu renkli dünya çocuğun bu dünyaya adapte olmasını sağlamaktadır. Ayrıca çocuğun bir yetişkin algılama becerisine sahip olmayışı televizyon reklamlarının çocuklar üzerindeki etkileyiciliğini arttırmaktadır. Hedef pazarı çocuklar olan reklam verenler bu sebeple televizyonda çocuklara yönelik yayın yapan tematik çocuk kanalarında reklam vermeyi hedef kitlelerine doğru bir kanal üzerinden ulaşmak ve televizyonun doğasında var olan görsel ve işitsel renkliliğin çocukları ikna etmedeki gücü bakımından tercih etmektedirler. Bu bağlamda araştırmaya konu olan tematik çocuk kanalları içerinde yayınlanan beş reklam seçilmiş göstergebilimsel analizin bir yöntemi olan düz ve yan anlamlarında bu reklamların çocuklara ne gibi bir mesaj verdiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmada reklamların düz anlamlarında satış mantığı hakimken yan anlamda satış gerçekleştiğinde satın alanın üründen sağlayacağı çeşitli menfaatlerin ortaya çıkarıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between children and advertising, especially with the visual and auditory appeal of television commercials, stands out due to its ability to reach the target audience with advertisements tailored specifically for children. Moreover, the lack of a prerequisite for literacy skills distinguishes advertisements directed at children from other media channels in terms of their reach and effectiveness. This study explores the historical process that has shaped children's interaction with advertising, emphasizing the distinctive features of advertising targeting children, particularly through television commercials. In the present era, marked by the transition of television broadcasting to a specific broadcasting paradigm and the emergence of thematic channels catering to a broad audience of children, the number of advertisements targeting children on these channels has increased. The visual and auditory richness provided by television creates an immersive world for children, facilitating their adaptation to this vibrant environment. Furthermore, the fact that children lack the perceptual skills of adults enhances the persuasiveness of television advertisements on children. Advertisers targeting children as their primary market, therefore, opt to advertise on thematic children's channels on television. This strategic choice aims to reach their target audience through a channel that aligns with the nature of television, leveraging its visual and auditory vibrancy to effectively influence children. In this context, this research selects five advertisements aired on thematic children's channels to employ a semiotic analysis, focusing on both denotative and connotative meanings to uncover the messages these advertisements convey to children. The study reveals that while the overt meanings of the advertisements are centered around sales logic, the covert meanings come into play when a purchase is made, highlighting various benefits the buyer can derive from the product.