The role of chat in arcuate nucleus on anxiety behaviour
Arkuat çekirdek kolin asetiltransferaz nöronlarının anksiyete ile ilişkisi
  1. Tez No: 835880
  2. Yazar: ÖZGE BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Anksiyete ve stres, canlılığın devamı için doğada karşılaşılan koşullarda hayati önem taşır. İnsanlarda ise stresin boyutu biraz daha değişerek hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemi kontrol eden mekanizma üzerindeki bozulmalar dünya çapında 300 milyondan fazla kişinin yaşamını etkileyen yaygın anksiyete bozukluğu ve depresyona yol açmaktadır. Nikotinin stres baskılayıcı etkisi günlük yaşam içerisinde sıklıkla başvurulan bir bağımlılığa sebep olmasıyla araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Nikotinin uyarıcı etki gösterdiği yolaklar, fizyolojik olarak asetilkolin nörotransmitteri tarafından uyarılır. Anksiyete ve depresyon durumlarında hissedilen kaygı artışı, uykusuzluk, kas gerginliği, dikkatte azalma, unutkanlık gibi durumlardan sorumlu sistemlerin asetilkolin ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu rahatsızlıklara etkin tedavinin geliştirilmesi, bağlantılı olan sistemlerin doğru anlaşılması ile mümkündür. Yapılan tez çalışmasında kemogenetik aktivasyon tekniği, ChAT-IRES-Cre transgenik farelerde kolinerjik nöronların hedeflenmesine olanak sağlamaktadır. Çalışmada arkuat nükleustaki kolinerjik nöronlar kemogenetik olarak aktive edilmiş. Yükseltilmiş artı testi, açık alan testi ve aydınlık-karanlık kutu testleri yapılmıştır. Yapılan testlerde kontrol grubuna kıyasla fareler için stres faktörü olan yükseklik, açık ve korunmasız alanda bulunma ve aşırı ışık ile aydınlatılmış alan parametreleri kullanılmıştır. Grupların stres faktörleri ile ilişkili bölgelerde bulunma sürelerinin artması anksiyolitik etki ile ilişkilendirilmiş ve arkuat nükleusta bulunan kolinerjik nöron grubunun, strese olan toleransı arttırıcı bir etkisi olduğu ve lokomotor aktiviteye herhangi bir etkisi olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anxiety and stress are extremely crucial for the consistency of survival under the conditions of wild nature. For human beings, the level of stress becomes deeper and could be observed in every aspect of our daily lives. Impairments of the mechanism which controls this system lead to anxiety disorder and depression that affect the lives of more than 300 million people worldwide. The stress suppressive effect of nicotine by causing an addiction commonly in everyday life became a focus of interest for researchers. The pathways that nicotine stimulates are physiologically stimulated by the neurotransmitter acetylcholine. The mechanism of anxiety, insomnia, muscle tension, careful reduction, and forgetfulness, which are came along with anxiety disorder and depression, are associated with acetylcholine. The development of effective treatment for these conditions is possible with a correct understanding of the connected systems. Chemogenetic activation technique allows us to target cholinergic neurons of ChAT-IRES-Cre transgenic mice. The aim of this study is chemogenetic activation of cholinergic neurons in the arcuate nucleus in order to understand the role of it in the anxiety behavior. Elevated plus test, open field test, and light-dark box tests were performed. The determined stress factor for those test are; the height, the open and unprotected area, and the over-lightened area. Spent time at the areas related with stress factors was associated with anxiolytic effects and it was shown that the cholinergic neuron group in the arcuate nucleus has an effect of tolerance enhancement of the stress; however, does not show any effect on locomotor activity.