Demografik dönüşüm sürecinin ortaya çıkardığı yaşlanan iş gücü arzına yönelik istihdam politika önerileri
Employment poicy recommendations for ageing labor supply
- Tez No: 835887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM CAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı, dünyada yaşanan demografik geçiş sürecinin ekseninde yaşlı istihdam politikalarının incelenmesi ve Türkiye'nin demografik dönüşümünden hareketle seçilmiş ülkelerdeki yaşlı istihdamına yönelik alınan tedbirlerin ülkemizde yapılacak çalışmalara ışık tutmasıdır. Bu amaçla öncelikle, 1950-2050 yılları arasında, dünya ve gelişmişlik düzeylerine göre bölgeler ile Türkiye'nin nüfus yapısındaki değişimleri incelenmiş, ardından bu değişimlerin ekonomi ve yaşlanmadan yoğunlukla etkilenen sosyal güvenliğe olan etkilerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde uluslararası kuruluşların yaşlanan nüfus problemine yönelik geliştirdikleri önerilerinden bahsedilmiş, üç temel politika ana ekseninden iyi uygulama örneği teşkil edebilecek birer ülkeler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de yaşanan demografik değişimin işgücü özelindeki etkisi istatistiki verililerle değerlendirilmiş, yaşlı işgücünün Türkiye'deki konumu tartışılmış, Türkiye için çeşitli politika önerilerine yer verilmiştir. Sonuç olarak, yaşlı istihdamına yönelik politikaların halen genç bir ülke olmakla birlikte hızla yaşlanacak Türkiye'nin de istihdam ve sosyal güvenlik politikalarını yeniden değerlendirmesi gerektiği düşünülmektedir. Bu konuda atılacak adımların uygulanabilmesi içinse yaşlı istihdamını destekleyen adımların başta devlet, işveren, işçi olmak üzere tüm sosyal tarafların iş birliği içinde atılması önemli bir husustur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine older employment policies in the light of demographic transition period around the world and to discuss their applicability in Turkish in the view of the effects of demographic transition. For this purpose, firstly, the demographic transition and its unavoidable result, ageing, around the world and regions according to their development levels and Turkey between 1950-2050 years are analyzed. After mentioning the effects of this ageing process on economy, labor force and social security, advices of international organizations about avoiding negative results of ageing are included. Especially three countries chosen in the view of welfare regimes typology and their older employment polices were mentioned. Lastly, demographic changes in Turkey and its importance on labor markets and social security and older labor force's current situation in Turkey, national policy papers are examined and some policy recommendation are discussed. As a result of the study, it was concluded that by helping to delay retirements and to decrease leaving from social security systems at very early ages, older employment polices will have positive effects on overcoming the possible older labor force crises for Turkey which is still a young country but will reach aging developed countries' level very expeditiously. It should not be forgotten that the consensus between the government, employer, employee and all the other social partners on the topic and the provision of some labour market conditions for the applicability of the system are the keys during this process.