Aydın İli domates ekim alanlarında görülen toprak kaynaklı fungal hastalık etmenleri, yaygınlık durumu ve bazı domates çeşitlerinin bu etmenlere karşı reaksiyonlarının belirlenmesi üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 83591
  2. Yazar: AYHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TİMUR DÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fitopatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET AYDIN İLİ DOMATES EKİM ALANLARINDA GÖRÜLEN TOPRAK KAYNAKLI FUNGAL HASTALIK ETMENLERİ, YAYGINLIK DURUMU VE BAZI DOMATES ÇEŞİTLERİNİN BU ETMENLERE KARŞI REAKSİYONLARININ BELİRLENMESİ ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR Aydın İli ve ilçelerinde açıkta domates tarımı yapılan alanlarda sorun olan önemli fungal kaynaklı kök ve kök boğazı hastalıkları ve etmenleri ile bunların yaygınlık durumunu saptamak amacıyla 1996-1997 yıllarında survey çalışmaları yapılmıştır. Yapılan izolasyonlarda büyük bir çoğunlukla Fusarium türleri (%81.08) ve ikinci derecede Rhizoctonia solanı (%13.51) izole edilmiştir. Düşük oranda elde edilen Mdcrophomina (%4.50) ve Pythium (%0.90) türleri, patojenisite çalışmalarında hastalık oluşturmadığı için çeşit reaksiyonları çalışmalarında kullanılmamıştır. Patojen olduğu saptanan Fusarium türleri içinde en büyük grubu Fusarium oxysporum (%48.15) oluştururken, bunu Fusarium solani (%33.33) ve Fusarium eguiseti (%18.52) izlemiştir. Ayrıca domateste patojen olduğu saptanan F.oxysporum izolatlannın, F.oxysporum f.sp. lycopersici olduğu kanısına varılmıştır. Fusarium türlerinden sonra en fazla izolatm elde edildiği R solani izolatlanmn büyük bir çoğunluğu (%93) patojen ve tamamı AG-4 olarak bulunmuştur. Bu türler survey yapılan her ilçede yaygın olarak görülmektedir. Kuşadası Fusarium türleri (%25.93) ve Ksolani (%35.71)'nin en yüksek yaygınlık oranının saptandığı ilçe olurken, bu ilçeyi Nazilli ve Koçarlı izlemiştir. En düşük yaygınlık oram ise Çine ve Sultanhisar'da belirlenmiştir. Patojen olduğunu saptanan etmenlerin 22 domates çeşidinde fide çıkışma olan etkilerini ve bunların domates bitkilerinde oluşturdukları belirtiler değerlendirildiğinde istatistiki olarak etmenlerin fide çıkışına etkileri açısından patojenisitesi en yüksek türün F. oxysporum f.sıp.lycopersici olduğu bulunmuştur. Ancak domates bitkilerinde oluşturdukları belirtiler yönünden karşılaştınldıklarında ise?77- Rsolani'ma diğerlerinden daha yüksek bir patojenisiteye sahip olduğu görülmüştür. Fusariwn türleri ve R solanı ile bulaşık topraklarda Sunny 6066 Fİ ve takiben Sun 6084 ve NIZ 63-101 domates çeşitlerinde hem fide çıkış oranlarının yüksek olması, hem de bu çeşitlerde hastalık belirtilerinin düşük düzeyde olması nedeniyle diğerlerine göre daha dayanıklı olduğu sonucuna varılmıştır. Diğer taraftan fide çıkış oram en düşük olan XPH 12047 ve beraberinde hastalık belirtüerinin de en yoğun görüldüğü Milenyum ile birlikte sofralık olarak yetiştiriciliği yapılan SC2121 en duyarlı çeşitler olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca üreticilerden alınan bilgilere göre yörede oldukça yaygın olarak üretimi yapıldığı anlaşılan sofralık çeşitlerden SC 2121 ile H2274'de fide çıkış oranlarının düşük olması yanında hastalık belirtileri açısından da duyarlı bulunan SC 2121 ve orta sıralarda yer alan H2274 çeşitlerinin bu yönleri bölgedeki üretimlerinde göz önünde bulundurulması gereken bir olumsuzluk olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY STUDIES TO DETERMINE THE CAUSAL AGENTS OF SOILBORNE FUNGAL DISEASES OF TOMATO ALONG WITH THEIR DISTRIBUTION IN THE TOMATO GROWING AREAS OF AYDIN AND THE REACTIONS OF SOME TOMATO CULTIVARS In 1996-1997 survey studies were carried out in the tomato growing areas of Aydın and its counties to determine the causal agents of root and crown diseases of fungal origin and their spread throughout the area. As a result of isolations, primarily Fusarium species (81.08%) and secondarily Rhizoctonia solani (13.51%) were isolated. Macrophomina spp. (4.50%) and Pythium (0.90%) sp., isolated in low levels, were not used in the studies to determine the reaction of tomato cultivars since they did not cause any disease in the pathogenicity studies. Among Fusarium species that are found to be pathogen, Fusarium oxysporum (48.15%) constituted the largest group followed by Fusarium solani (33.33%) and Fusarium equiseti (18.52%). In addition to this, F. oxysporum isolates which determined as pathogen on tomatoes are concluded to be F. oxysporum f.sp. lycopersici. The second highest number of isolates after Fusarium species, is R solani, the majority of which is pathogenic (93 %) and all of which is found to be AG-4. These species were found to be widespread in every county surveyed. Fusarium species (25.93%) and Rsolani (35.71%) were found to be the most widespread in Kuşadası followed by Nazilli and Koçarlı. The lowest ratio was detected in Çine and Sultanhisar. When the effects of causal agents on the seedling emergence of 22 tomato cultivar and the visual symptoms occurred on tomato were considered, statistically F. oxysporum f.sp. lycopersici was found to have the highest pathogenicity. However, when the symptoms on tomato plants were compared, R solani was found to have higher pathogenicity than the others. In soils contaminated with Fusarium species and R solani, Sunny 6066 Fl followed by Sun 6084 and NIZ 63-101 tomato cultivars showed higher seedling emergence and lower-79- disease indications. Therefore, these varieties were concluded to be more resistant than the others. On the other hand because of the lowest of seedling emergence of XPH 12047 and besides that due to highest degree of symptoms assessed on Milenyum and secondarily on SC 2121 these cultivars were assigned as susceptible. Based on information provided by the growers the two most commonly grown table varieties SC2121 and H 2274 showed low seedling emergence ratio. Of these two, SC2121 showed higher disease symptoms whereas H 2274 showed moderate values. Therefore, these negative properties should be considered in tomato production in this region.