Yaz aylarında etlik piliç rasyonlarına yağ katkısının besi performansı ve bazı kan parametreleri üzerine etkileri
The Effects of mixed fat in broiler rations on the performance and some blood parameters in summer seasons
  1. Tez No: 83590
  2. Yazar: MÜRSEL ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
öz Bu çalışma, yaz aylarında farklı köken ve düzeylerde yağ katılan rasyonların etlik piliçlerde canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma ve karkas bileşimi ile bazı kan parametreleri üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu arada, yem tüketimi ve performans üzerine olası etkilerine ışık tutmak üzere, kümes içi sıcaklığı ve bağıl nem değerleri de haftalık olarak ölçülmüştür. Yağ kökenlerine göre hayvanların genel performansı değerlendirildiğinde; yem tüketimi dışında, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve yemden yararlanma açısından rasyon grupları arasında önemli farklılık bulunmuştur (P 0.05). Öte yandan etteki kuru madde, ham kül, ham protein ve ham yağ değerleri incelendiğinde; yağ kökeni, düzeyleri ve cinsiyetin etkisi görülmemiştir (P>0.05). Kan kolesterol, trigliserit, HDL ve LDL değerleri açısından yapılan istatistiksel değerlendirmede ise farklı sonuçlarla karşılaşılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Etlik piliç, Bitkisel yağ, Sığır iç yağı, Performans, Kan parametreleri
Özet (Çeviri)
-II- THE EFFECTS OF MIXED FAT IN BROILER RATIONS ON THE PERFORMANCE AND SOME BLOOD PARAMETERS IN SUMMER SEASONS ABSTRACT This research has been carried out to determine the effects of rations with different fat origins and levels on live weight, live weight gain, feed consumption, feed conversion ratio, carcass composition and some blood parameters of broilers in summer seasons. Besides, indoor temperature and relative humudity values of poultry house have also been measured weekly in order to determine their possible effects on feed consumption and broiler performance. When overall performance of the broilers regarding fat origins within first six weeks is assessed, it is found that there is a significant difference between ration groups for live weight, live weight gain and feed conversion ratio values (P 0.05). When dry matter, crude ash, crude protein and crude fat values in carcass is considered, fat origins and levels, and sex have no effect on them (P>0.05). In the statistical analysis for cholesterol, triglyceride, HDL and LDL in blood, various results are found. KEY WORDS: Broiler, Vegetable oil, Tallow, Performance, Blood parameters