Din İşleri Yüksek Kurulu karar ve fetvaları bağlamında faiz ve faizli işlemler
Interest and interest-bearing transactions in the context of the title of the decisions and fatwas of the High Board of Religious Affairs
  1. Tez No: 835922
  2. Yazar: DAVUT ALTIYAPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Faiz, insanlık tarihi kadar eski ve tüm medeniyet havzalarında geçerlilik bulacak kadar şayi bir muameledir. Mukaddes kitaplarda faiz yasak olduğu halde felsefe, kültür ve ideolojilerde meşruiyeti tartışmalı bir konudur. Kökeni ilkçağa kadar uzanan bu tartışmalar, önceleri faizin ahlakiliği ve meşruiyeti üzerine iken iktisadî hayatın gelişmesi ve iktisadın müstakil bir ilim haline gelmesiyle birlikte tanımı, çeşitleri, kapsamı ve modern finans uygulamalarının faiz yasağı açısından değerlendirilmesi hususlarında yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada, faiz ve faizli işlemlere dair Din İşleri Yüksek Kurulu'nun karar, mütalaa ve fetvalarının tespit edilmesi ve kategorize edilerek tasvir edilmesi suretiyle bir araya getirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma bir giriş ve iki bölümden müteşekkil olup birinci bölümde Din İşleri Yüksek Kurulu, yapısı, görevleri, tarihi, faaliyetleri ve fetva verirken dikkate aldığı siyasetle tanıtılmıştır. İkinci bölümde faiz ve faizli işlemlerin tanımından, çeşitlerinden ve faize konu olan hükümlerin illetinden bahsedilerek faiz ve faizli işlemlere dair karar, mütalaa ve fetvaların tespit ve tasviri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Interest is a treatment as old as human history and valid in all civilizations. Although interest is forbidden in the holy books, its legitimacy in philosophy, culture and ideologies is a controversial issue. While these debates, whose origins date back to antiquity, were on the morality and legitimacy of interest previously, together with the development of economic life and science of economics as an independent field of science, they have been on its definition, types, scope and evaluation of modern finance practices in terms of the prohibition of interest. In this study, it is aimed to gather the decisions, opinions and fatwas of the High Board of Religious Affairs on interest and interest-bearing transactions by identifying and describing them with categorizing. This study consists of an introduction and two chapters, and in the first chapter, the High Board of Religious Affairs is introduced with its structure, duties, history, activities and methods considered when giving fatwas. In the second chapter, the definition, types of interest and interest-bearing transactions and causes of provisions subject to interest were mentioned, and the determination and description of decisions, opinions and fatwas on interest and interest-bearing transactions are carried out.