Erzurum İlinde yonca (Medicago sativa l.) bitkilerinde görülen fungal etmenlerin tanılanması, yayılışları ve patojenleri
Identification, distribution and pathogenicity of the fungal pathogens collected from alfalfa grown in Erzurum
- Tez No: 83610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKOL DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Erzurum ilinde yonca bitkisinin kök, gövde ve yapraklarında hastalık oluşturan fungal etmenlerin tanılanması, yayılışları, hastalık oranlan ve yörede yaygın olarak yetiştirilen yonca çeşitlerindeki patojenitelerinin saptanması amacıyla, bu çalışma 1996-1998 yıllan arasında yapılmıştır. Erzurum ilinde yonca bitkilerinin yaprak, gövde ve köklerinde 26 fungus türü saptanmıştır. Saptanan türler, Colletotrichum trifolii, C truncation, Fusarium acuminatum, F. avenaceum, F. equiseti, F. flocciferum, F. oxysporum, F. semitectum, F. solanı, Leptotrochila medicaginis, Leveillula taurica, Macrophomina phaseolina, Peronospora trifoliorum, Phoma medicaginis, Pseudopeziza medicaginis, Pyihium acanthophoron, Pythium - HS (hyphal-swelling) grup, Rhizoctonia crocorum, R solanı, iki nükleuslu Rhizoctonia spp., Sclerotinia trifoliorum, Stagonospora melihti, Stemphylium botryosum, Trematosphaeria circinans, Uromyces striata s ve steril misel'dir. Bu türlerden C truncatum, F. flocciferum, F. semitectum, P. acanthophoron, Pyihium - HS grup. X trifoliorum ve T. circinans, Türkiye'de yonca bitkisinde ilk kez bu çalışma ile saptanmıştır. Aynca, C truncatum, P. acanthophoron ve T. circinans\x\ ise Türkiye mikoflorası için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. Erzurum ilinde 1997 yılında, yonca yapraklarındaki fungal etmenlerin birinci ve ikinci biçimdeki yaygınlık oranlan sırasıyla; L medicaginis % 40.1 ve 4.6, P. trifoliorum % 4.1 ve 1.1. Phoma medicaginis % 8.9 ve 6.3. Pseudopeziza medicaginis % 9.7 ve 5.4..V. botryosum % 4.6 ve 1.3, U. striatus % 18.0 ve 12.8 olarak saptanmıştır. C trifolii, /_ taurica ve S. metilotTyt az rastlanıldığı için, yaygınlık oranlan hesaplanmamı ştır. C trifolii, F. acuminatum, F. avenaceum, F. equiseti, F. semitectum, Phoma medicaginis, R solanı, S. trifoliorum ve steril misel, hem gövde, hem de kök ve kök boğazında, C truncatum, F. flocciferum S. meliloü, S. botryosum ve U. striatus gövdede, F. oxysporum, F. solanı, M. phaseoUna, P. acanthophoron, Pythium - HS grup, R crocorum, iki nükleuslu Rhizoctonia spp. ve T. circinans ise kök ve kök boğazında saptanmıştır. Bu türlerden C trifolii, Phoma medicaginis, S. botryosum ve V. striatus' un gövdede, Fusarium ve Rhizoctonia türlerinin kök ve kök boğazında yaygın olduğu belirlenmiştir. Besi yerinde kültüre alınabilen fungus türleri ile yapılan patojenite testlerinde, Kayseri yoncasının yapraklanna inokule edilen Phoma medicaginis ve S. botryosum'un simptom oluşturduğu belirlenmiştir. Gövde, kök ve kök boğazından izole edilip, toprak inokulasyon yöntemi ile Kayseri ve Bilensoy yoncalarında yapılan patojenite test sonuçlarına göre, izolatlar arasında, çıkış yapan bitki sayısı, hasat sırasında yaşayan bitki sayısı, hastalık şiddeti ve bitki kuru ağırlığı bakımından; bitki çeşitleri arasında ise çıkış yapan bitki sayısı ve bitki kuru ağırlığı bakımından önemli farklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY During 1996-1998 this project was conducted for identification, distribution and relative ratio of diseases caused by fungal pathogens on roots, stems, and leaves of alfalfa, and for determination of the pathogens causing diseases on alfalfa species commonly grown in Erzurum. In this study, total 26 fungal species were isolated from root, stem, and leaves of alfalfa plants in Erzurum. All of the fungal species were identified as follow; CoUetotrichum trifolii, C truncatum, Fusarium acuminatum, F. avenaceunt, F. equiseu, F. flocciferum, F. oxysporum, F. semitectum, F. solani, Leptotrochila medicaginis, Leveillula taurica, Macrophomina phaseolina, Peronospora trifoliorum, Piwma medicaginh, Pseudopeziza medicaginis, Pytitium acanthophoron, Pytitium - HS (hyphal-swelling) group, Rhizoctonia crocorum, R solani, binucleic Rhizoctonia spp., Sclerotinia trifoliorum, Stagonospora metiloti, Stemphylium botryosum, Trematosphaeria circinans, Uromyces striatus and sterile mycelial. Of these species, C truncatum, F. flocciferum, F. semitectum, P. acanthophoron, Pytitium - HS group, S. trifoliorum, T. circinans were the first time determined on alfalfa plants in Turkey. In addition, C truncatum P- acanthophoron and T. circinans were found as the first records for the Turkish mycoflora. The distribution ratio of fungal agents isolated from alfalfa leaves in first and second of cuttings in Erzurum, was L. medicaginh % 40.1-4.6, P. trifoliorum % 4.1-1.1, Pfioma medicaginh °0 8.9 -6.3. Pseudopeziza medicaginis °o 9.7 -5.4, S. botryosum % 4.6 - 1.3. V. striatus % 18.0 - 12.8, respectively. The distribution ratio of C. trifolii, L. taurica, S. meliloti was not calculated due to the lake of their prevalence. The following fungus species, C trifolii, F. acuminatum, F. avenaceunt, F. equiseu, F. semitectum, Pttoma medicaginis, R solani, S. trifoliorum, sterile mycelial were detected both from stem, root and crown; C truncatum F. flocciferum S. metiloti, S. botryosum, II. striatus only from stem; F. oxysporum, F. solani, M. phaseottna, P. acanthophoron, Pytitium - HS group, R crocorum,bm\ic\e\c Rhizoctonia spp., T. circinans from root and crown of alfalfa plants. Of these species, C trifolii, Phoma medicaginis, S. botryosum, U. striatus on stem, and Fusarium spp., Rhizoctonia spp. on root and crown were found more prevalent. The results of pathogenicity test performed using the cultivable fungal species with leaf inoculation method showed that Pfioma medicaginis and 5. botryosum exhibit symptoms on the leaves of Kayseri alfalfa According to the result of pathogenicity tests with the fungal pathogens isolated from stem, root, and crown, and tested on Kayseri and Bilensoy alfalfa using soil inoculation methods. Demonstrated that there were significant differences between test isolates in terms of the number of plants emerging, the number of a live plants during harvesting, disease severity and dried weight of plants; and between plant species according to emerging plant number and dried plant weights.