Erzurum ilinde yonca, korunga ve fiğ tohumlarından izole edilen funguslar ve patojeniteleri
Pathogenicity of fungi isolated from seeds of alfalfa, sainfoin and common vetch in erzurum province
- Tez No: 301756
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
2010-2011 yıllarında, Erzurum'un yedi (Aziziye, Çat, Horasan, Pasinler, Köprüköy, Narman ve Yakutiye) ilçesinden alınan yonca (Medicago sativa), korunga (Onobrychis viciifolia) ve fiğ (Vicia sativa) tohumlarında agar yöntemi kullanılarak mikoflora saptanmıştır.Çalışma sonucu, yonca tohum örneklerinde 13, korunga tohum örneklerinde 12 ve fiğ tohum örneklerinde 10 fungus belirlenmiştir. Yonca tohumlarında; Alternaria spp., Aspergillus spp., Cladosporium spp., Colletotrichum trifolii, Dreschlera avenacea, Fusarium spp., Penicillium spp., Phoma medicaginis, Rhizopus sp., Stemphylium botryosum, Trichothecium roseum, Trichurus spiralis ve Ulocladium spp., korunga tohumlarında; Alternaria spp., Ascochyta fabae, Aspergillus spp., Botrytis cinerea, Cladosporium herbarum, Fusarium spp., Gliocladium spp. Penicillium spp., Phoma sp., Rhizopus sp., Trichothecium roseum ve Ulocladium atrum, fiğ tohumlarında da Alternaria spp., Aspergillus spp., B. cinerea, C. cladosporoides, Fusarium spp., G. catenulatum, Penicillium spp., Rhizopus sp., T. roseum ve U. atrum saptanmıştır.Yapılan patojenite testlerinde yoncada S. botryosum ve D. avenacea, korungada Aspergillus sp. ve B. cinerea, fiğde B. cinerea ve G. catenulatum en yüksek hastalık şiddetlerini oluşturmuştur.Trichurus spiralis, Türkiye mikoflorası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mycoflora of alfalfa (Medicago sativa), sainfoin (Onobrychis viciifolia) and common vetch (Vicia sativa) seeds samples collected from seven districts (Aziziye, Çat, Horasan, Pasinler, Köprüköy, Narman, and Yakutiye) of Erzurum were determined by agar plate method during 2010- 2011.As a result of this study, thirteen, twelve and ten fungi were determined on alfalfa, sainfoin and common vetch seeds samples, respectively. Alternaria spp., Aspergillus spp., Cladosporium spp., Colletotrichum trifolii, Dreschlera avenacea, Fusarium spp., Penicillium spp., Phoma medicaginis, Rhizopus sp., Stemphylium botryosum, Trichothecium roseum, Trichurus spiralis and Ulocladium spp. were determined on alfalfa seeds, Alternaria spp., Ascochyta fabae, Aspergillus spp., Botrytis cinerea, Cladosporium herbarum, Fusarium spp., Gliocladium spp. Penicillium spp., Phoma sp., Rhizopus sp., Trichothecium roseum and Ulocladium atrum on sainfoin seeds, Alternaria spp., Aspergillus spp., B. cinerea, C. cladosporoides, Fusarium spp., G. catenulatum, Penicillium spp., Rhizopus sp., T. roseum and U. atrum on common vetch seeds.In pathogenicity tests on alfalfa, sainfoin and common vetch, the highest disease severities were caused by S. botryosum and D. avenacea, Aspergillus sp. and B. cinerea, B. cinerea and G. catenulatum, respectively.Trichurus spiralis is new report for the Turkish mycoflora.