Osmanlı Devleti hukuk sisteminin klasik döneminde gayrimüslim tebaaya tanınan dini güvenceler bağlamında kiliselerinin tamiri
The repair of churches in the context of religious assurance granted to non-Muslim people in the classic period of the legal system of the Ottoman State
- Tez No: 836192
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN OSMANAĞAOĞLU KARAHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tezde, Osmanlı Devleti'nin gayrimüslim tebaasının kiliselerinin statüsü ve bu kiliselerin tamir usulü incelenmiştir. Kiliselerin hukuki statüsü, zimmet anlaşması çerçevesinde şekillenmiştir. Bu sebeple tezde ilk önce zimmet anlaşması incelenmiştir. Zimmet anlaşmasıyla, gayrimüslim tebaaya tanınan güvenceler tespit edilmiş, bu güvencelerin hukuki nitelikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Kiliselere yönelik ortaya konulmuş teori ve pratik, zimmilere verilen hukuki güvencelerin niteliği bağlamında değerlendirilmiştir. Daha sonrasında zimmet anlaşmasının tanıdığı güvencelerin Osmanlı hukukunda nasıl uygulandığı belirlenmiştir. Osmanlı Devleti uygulamasının, gayrimüslim tebaayı nasıl etkilediği ortaya konulduktan sonra kiliselerin tamirine dair yasaklar ve kısıtlamalar bağlamında Osmanlı Devleti'nde kiliselerin tamir usulü anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the status of the churches of the non-Muslim subjects of the Ottoman Empire and the repair method of these churches were examined. The legal status of the churches has been shaped within the framework of the dhimma contract. For this reason, firstly the dhimma contract is examined in the thesis. With the dhimma contract, the guarantees given to non-Muslim citizens were determined and the legal qualities of these guarantees were tried to be explained. The theory and practice put forward for the churches were evaluated in the context of the nature of the legal guarantees given to the dhimmis. Afterwards, it was determined how the guarantees recognized by the dhimma contract were applied in Ottoman law. After revealing how the practice of the Ottoman State affected the non-Muslim subjects, the repair method of churches in the Ottoman State was tried to be explained in the context of prohibitions and restrictions on the repair of churches.