Onkolojik maligniteli hastalarda propolisle yapılan ağız bakımının oral mukozit gelişimine etkisi
The effect of oral care with propolis on the development of oral mucosites in patients with oncological malignities
  1. Tez No: 836244
  2. Yazar: ESRA TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Propolisin oral mukozit tedavisinde kullanılan doğal ajanlardan birisi olması nedeniyle bu çalışmada, onkolojik kanser tanısı almış kemoterapi uygulanan hastalarda propolisin oral mukozit gelişimine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma 38 hasta üzerinde randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Kontrol grubundaki hastalara karbonatlı ağız bakım protokolü, Müdahele grubuna da standart protokol yanında suda çözünebilir %10 oranında saf Anadolu propolisi içeren propolis damla uygulanmıştır. Veriler, Hasta Tanıtım Formu, Dünya Sağlık Örgütü Oral Toksite Skalası Takip Formu ve Ağız Değerlendirme Rehberi Takip Formu (ADR) kullanılarak 7. 14. ve 21. günlerde toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar programına aktarılarak değerlendirilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken kategorik değişkenler için frekans dağılımı, sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. İki grup arasında fark olup olmadığı bağımsız örneklem t testi ile, iki kategorik değişken arasında fark olup olmadığı Ki kare testi ile değerlendirilmiştir. Zamanlara göre değişimlerin incelenmesinde tekrarlı ölçümler için varyans analizi kullanılmıştır. Anlamlılık için p0,05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Since propolis is one of the natural agents used in the treatment of oral mucositis, in this study, it was aimed to examine the effect of propolis on the development of oral mucositis in patients diagnosed with oncological cancer and undergoing chemotherapy. MATERIAL AND METHOD: The study was conducted as a randomized controlled experimental study on 38 patients. The carbonated oral care protocol was applied to the patients in the control group, and propolis drops containing 10% pure Anatolian propolis in water soluble in addition to the standard protocol were applied to the intervention group. Data were collected on days 7, 14, and 21 using the Patient Identification Form, the World Health Organization Oral Toxicity Scale Follow-up Form, and the Oral Assessment Guideline Follow-up Form (ADR). The obtained data were evaluated by transferring them to a computer program. While evaluating the data, frequency distribution for categorical variables, descriptive statistics for numerical variables were used. Whether there was a difference between the two groups was evaluated with the independent sample t-test, and whether there was a difference between the two categorical variables was evaluated with the Chi-square test. Analysis of variance was used for repeated measurements to examine changes over time. P0.05).