Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin işleyişi ve ABD'deki başkanlık sistemi ile karşılaştırılması
Functioning of the presidential goverment system in Turkey and comprasion with the presidential system the USA
- Tez No: 836245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkiye'de 24 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleriyle birlikte uygulamaya konulan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, süregelen sistem krizlerini ve istikrarsız hükümetleri ortadan kaldırarak siyasal istikrarı sağlama, etkin ve hızlı karar alabilmeyi kolaylaştırma gerekçeleriyle hazırlanmıştır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bir tür başkanlık sistemi olmakla beraber ABD'deki başkanlık sistemi ile aralarında bazı farklılıklar söz konusudur. Yasama ve yürütme erkleri arasında benzer yanlar olduğu gibi özellikle yasama erkleri bakımından ABD'nin çift yapılı meclis sistemine karşılık Türkiye'de üniter devlet yapısı gereği tek meclis sisteminin bulunması önemli farklardan biri olarak dikkat çekmektedir. Başkanlık sistemlerinin karakteristik özelliğini belirleyen erkler arasındaki sert bir ayrıma dayanmasının iki temel unsuru vardır. Bunlardan birincisi her bir erkin doğarken birbirinden bağımsız olarak doğması, ikincisi ise her birinin kaynağının doğrudan halk olmasıdır. Türkiye'de tablo böyle olmakla birlikte seçimlerin eş zamanlı yapılması fiiliyatta keskinliği yumuşatmaktadır. ABD'de yürütme ve yasama erkinin farklı zamanlarda seçiliyor olma özelliği erkler arasındaki sert ayrımı oluşturması, denge ve denetleme mekanizmasını işler hale getirmesi bakımından Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile en önemli farkı oluşturmaktadır. Bir diğer farkı erkler arasındaki ilişkilerde görülmektedir. ABD'de kuvvetler arasında mahkumiyet derecesinde bir bağımlılık vardır. Türkiye'de ise erklerin hareket kabiliyeti daha yüksektir
Özet (Çeviri)
The presidential government system, which was implemented in Turkey with the Presidential and Parliamentary General Elections on June 24, 2018, was prepared for the reasons of ensuring political stability and facilitating effective and rapid decisionmaking by eliminating ongoing system crises and unstable governments. Although the presidential system of government is a type of presidential system, there are some differences between it and the presidential system in the USA. While there are similarities between the legislative and executive powers, the fact that there is a single parliamentary system in Turkey due to its unitary state structure, as opposed to the dual-structure parliamentary system of the USA, especially in terms of legislative powers, draws attention as one of the important differences. There are two basic elements of the harsh separation between powers that determine the characteristic feature of presidential systems. The first of these is that each power is born independently of each other, and the second is that the source of each is directly the people. Although this is the situation in Turkey, holding elections simultaneously softens the sharpness in practice. The fact that the executive and legislative powers in the USA are elected at different times constitutes the most important difference from the presidential government system in Turkey in terms of creating a harsh separation between the powers and making the balance and control mechanism operational. Another difference can be seen in the relations between powers. In the USA, there is a degree of interdependence between forces. In Turkey, the mobility of the powers is higher.