Development of empirical fragility functions after the 2020 earthquakes in and around Türkiye
Türkiye ve çevresinde 2020 yılında meydana gelen depremler sonrası ampirik kırılganlık eğrilerinin geliştrilmesi
  1. Tez No: 836487
  2. Yazar: NURULLAH AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK HANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
2020 yılında Türkiye'de can kayıplarına ve ciddi hasarlara neden olan iki büyük deprem meydana gelmiştir Bunlar 24 Ocak'ta Elazığ (Sivrice) ili yakınlarındaki Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde moment büyüklüğü 6,8 olan ve 30 Ekim'de İzmir (Seferihisar) ili açıklarında Ege Denizi'ndeki Kuzey Sisam Fayı üzerinde moment büyüklüğü 6,6 olan depremlerdir. Bu yıkıcı depremlerin hemen ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı her iki bölgede de deprem sonrası geniş çaplı ve detaylı hasar tespit çalışmaları yürütmüştür. Bakanlığın teknik personeli tarafından toplanan gözlemsel hasar verileri Elazığ'da 92,800, İzmir'de ise 213,776 yapıdan oluşmaktadır. Bu tez, istatistiksel yöntemler kullanarak bu iki hasar veri setinden ampirik kırılganlık fonksiyonları oluşturmayı amaçlamaktadır. Belirsizlikleri incelemek için, farklı yer hareketi modelleri ve farklı kaynaklardan elde edilen yerel zemin bilgileri kullanılarak kırılganlık eğrileri üretilmiş ve bu etkileri dikkate alan bir yer hareketi önerilmiştir. Türkiye bina stoğundaki baskın tipolojiler olan betonarme çerçeve tipi yapılar ve donatısız yığma yapılar için kırılganlık eğrileri güven aralıkları ile birlikte önerilmiştir. Literatürde yer alan, benzer yapılar için kırılganlık fonksiyonları ile karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 2020, two major earthquakes occurred that caused life losses and severe damages to the built environment in Türkiye: On January 24 an earthquake of moment magnitude 6.8 in the East Anatolian Fault Zone nearby Elazığ (Sivrice) province and, an earthquake of moment magnitude 6.6 on the North Samos Fault in the Aegean Sea offshore Izmir (Seferihisar) province on October 30. Immediately following these devastating ground shakings, the Turkish Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change conducted large-scale and detailed post-earthquake damage surveys in both regions. The observational damage data collected by the technical staff of the Ministry consisted of 92,800 structures in Elazığ and 213,776 structures in Izmir. This thesis aims to construct comprehensive empirical fragility functions from these two damage datasets by employing statistical methods. In order to examine the uncertainties, fragility curves are produced using different ground motion models and local soil information from different sources, and to consider these effects a ground motion model using a logic tree approach is proposed. Fragility curves for reinforced concrete moment-resisting frame type structures and unreinforced masonry structures, which are the predominant typologies in Türkiye, are proposed with their confidence intervals. Comparisons with the fragility functions for similar structures available in the literature are provided.