Çocukların oyunlarına yönelik algıları ve açık alanda oyuna yönelik tutumlarının incelenmesi
An investigation of children's perceptions of their own play and their attitudes towards outdoor play
- Tez No: 836507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışması çocukların oyun algılarını ve açık alanda oyuna yönelik tutumlarının çeşitli değişkenlerle ilişkisini incelemiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemi ve nicel araştırma yönteminin deseni olan ilişkisel tarama modelini kullanmıştır. Çocukların Oyunlarına Yönelik Algıları ile Açık Alanda Oyuna Yönelik Tutumları ölçekleri belirlenmiş ve Siirt'in Kurtalan ilçesindeki 6 ilkokulda okuyan 4. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Ankete 193'ü (%51,7) erkek, 180'i (%48,3) kız öğrenci katılmıştır. Anketlerde elde edilen veriler T-Testi ve Anova ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre çocukların oyunlarına yönelik algılarının Okul Dışı Zaman Etkinliği alt boyutunda cinsiyete göre anlamlı bir fark (p=0,02) olduğu ve erkek çocukların kız çocuklarına göre daha yüksek puan ortalamasına sahip olduğu tespit edilmiştir. Çocukların oyunlarına yönelik algıları alt boyut puanlarının yaşadığı yere göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakıldığında ise Sosyallik alt boyutunda ilçede yaşayan çocukların ortalamalarının (x̄=11,36), köyde yaşayan çocukların ortalamalarından (x̄=10,55) yüksek olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir ölçek olan çocukların açık alanda oyun tutumları alt boyutları cinsiyete göre değerlendirildiğinde Korkular alt boyutunda kız çocukların ortalamalarının (x̄=12,29), erkek çocukların ortalamalarından (x̄=11,13) yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda kızların oyunlarına yönelik tutumları konusunda erkek çocuklara göre daha fazla korku tutumu geliştirdiği görülmektedir. Yine her iki ölçek puanı ile çocukların ebeveyn özellikleri ile konut yapıları incelenmiş ve anlamlı bir fark elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined children's perceptions of play and their attitudes towards outdoor play in relation to various variables. The research used quantitative research method and relational survey model, which is the design of quantitative research method. Children's Perceptions of Children's Play and Attitudes towards Outdoor Play scales were determined and applied to 4th grade students studying in 6 primary schools in Kurtalan district of Siirt. 193 (51,7%) male and 180 (48,3%) female students participated in the survey. The data obtained from the questionnaires analysed with T-Test and Anova. According to the results of the analyses, it was determined that there was a significant difference (p=0,02) in the Out-of-School Time Activity sub-dimension of children's perceptions towards their games according to gender and that boys had a higher avarage score than girls. When it was examined whether the sub-dimension scores of children's perceptions towards children's play differed according to the place of residence, it was determined that the avarage of the children living in the district (x̄=11,36) was higher than the avarage of the children living in the village (x̄=10,55) in the Sociability sub-dimension. When the sub-dimensions of children's outdoor play attitudes, which is another scale, were evaluated according to gender, it was found that the avarage of girls (x̄=12,29) was higher than the avarage of boys (x̄=11,13) in the Fears sub-dimension. In this context, girls developed more fear attitudes about their attitudes towards play than boys. Again, both scale scores and children's parental characteristics and housing structures were analysed and no significant difference was found.