Describing the phenomenon of 'Living as a refugee' among Syrian university student refugees
'Mülteci olarak yaşama' fenomeninin üniversite öğrencisi Suriyeli mülteciler üzerinden tanımlanması
- Tez No: 836514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL YENİÇERİ KÖKDEMİR, DR. CHRISTINA BAUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencisi mültecilerin mülteci geçmişleri ve“bir mülteci olma”olgusuyla ilgili deneyimlerine odaklanmıştır. Amacı, mültecilerin göç deneyimleri, kültürel uyum süreçleri ve yerel toplum üyeleri ile etkileşimleri sırasında karşılaştıkları zorlukları kapsamlı bir şekilde anlamak ve bu deneyimlere nasıl tepki verdiklerini, hangi stratejileri kullandıklarını ve bu deneyimlerden nasıl faydalandıklarını belirlemektir. Mülteci deneyimlerini öznel açıklamaları üzerinden anlamak için bir fenomenolojik yaklaşım tercih edilmiştir. Bu amaçla, 18 yaş ve üzeri 10 üniversite öğrencisiyle (5 kadın, 5 erkek) yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler 25-45 dakika arasında sürmüştür (ORT=32.52). Katılımcılar üniversite mülteci öğrenci topluluklarından kar topu örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışmanın analizinde tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. İlk olarak, ses kayıtları yazıya geçirilmiş ve ortaya çıkan metinler tekrar tekrar okunmuştur. Daha sonra kodlama işlemi gerçekleştirilmiş ve alt temalar ile ana temalar ortaya çıkmıştır. Temaların oluşturulmasının ardından, revizyon gerektiren bölümleri tartışmak için iki uzmana danışılmıştır. Daha fazla okuma sonrasında temalar son halini almıştır. Yapılan analizlerin sonucunda, dokuz temel tema belirlenmiştir. Bu temalar şunlardır:“İyi bir yaşam süremedik”- Göçün zorlukları,“Sadece hayatta kalmak için mücadele,”Türkçeyi anlamamak günlük yaşamı zorlaştırıyor, Suriyelilere karşı yabancı düşmanlığı, Suriyeli kimliğini gizleme: Ayrımcılığa karşı kendini koruma,“Hapishanedeymişim gibi”- Hükümet politikalarının ve hukuk sistemlerinin etkileri, Mültecilerin gelecek hedefleri, Zorlayıcı deneyimlerle başa çıkma yollarını bulma ve zorlayıcı deneyimlere karşı güçlenme ve eylemlilik. Oluşturulan temalar var olan literatür, strength-based (güç temelli) ve the cycle of mutual constitution (karşılıklı oluşum) yaklaşımları çerçevesinde tartışılmıştır. Bu çalışma, literatürdeki var olan temaları netleştirmiş ve daha önce üzerine gidilmemiş bazı temaları gün yüzüne çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focused on university student refugees' experiences related to their refugee background and the phenomenon of“being a refugee.”Its objective was to obtain a comprehensive understanding of the challenges faced by refugees during their migration experiences, acculturation processes, and interactions with local society members. Additionally, it aimed to determine their reactions to these experiences, the strategies they employed, and the benefits they derived from them. A phenomenological approach was chosen to understand refugee experiences through their subjective accounts. To achieve this, semi-structured interviews were conducted with 10 university students aged 18 and above (5 females, 5 males). The interviews lasted between 25-45 minutes (M=32.52). Participants were identified through snowball sampling from university refugee student communities. Thematic analysis was employed in the study's analysis process. Initially, audio recordings were transcribed, and resulting texts were repeatedly read. Subsequently, coding was performed, and sub-themes and overarching themes emerged. After the generation of themes, two experts were consulted to discuss sections requiring revision. Following further readings, the themes reached their final form. As a result of the conducted analyses, nine fundamental themes were identified. These themes are as follows:“We couldn't live a good life”- The challenges of migration,“Struggling just to survive,”Not understanding Turkish makes daily life a struggle, Xenophobia towards Syrians, Hiding Syrian identity: Protecting oneself against discrimination, It's like I'm in prison" - Effects of government policies and legal systems, The future aspirations of refugees, Finding ways to cope with challenging experiences, and strength or agency in the face of challenging experiences. The generated themes were discussed within the framework of strength-based approaches and the cycle of mutual constitution, drawing upon existing literature.