Din, korku ve doğaüstü: Korku filmlerinde dinin tasvirinin kapsamlı incelenmesi
Faith, fear and the supernatural: A comprehensive examination of the depiction of religion in horror movies
- Tez No: 836520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TANSEL İLİC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu akademik tez, din ve korku filmleri arasındaki karmaşık ilişkiyi araştırmakta ve bu türdeki dini temaların, sembollerin ve inançların tasvirine odaklanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, korku filmlerinde korku hissiyatını uyandırmak, inancın sınırlarını keşfetmek ve geleneksel dini normlara meydan okumak için dini bir anlatı aracı olarak nasıl kullandığını analiz etmektir. Birkaç on yıla yayılan çeşitli korku filmleri seçkisinden yola çıkan bu tez, dinin tür içinde kullanıldığı çok yönlü yolları araştırmaktadır. Bu çalışma dini karakterlerin, ritüellerin ve ikonografinin değişen temsillerini inceleyerek, sinematik temsillerin daha geniş kültürel ve toplumsal etkilerine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Din, korku filmleri için her zaman zengin bir ilham kaynağı olarak hizmet etmiş, insanların en derin korkularını, doğaüstü ve bilinmeyeni araştırmasına, bazen de keşfetmesine olanak sağlamıştır. Din, bu türde hikâye anlatımı için verimli bir zemin olduğunu kanıtlamış ve fazladan bir gizem ve mistik katmanı eklemiştir. Şeytani ele geçirilmelerden antik ritüellere ve cin musallat olmasına kadar din, birçok korku filminin anlatısını şekillendirmekte ve tüyler ürpertici, ürkütücü atmosferini güçlendirmede ayrılmaz bir unsur haline gelmiştir. Korku, sembolizm ve sosyal eleştiri kaynağı olarak hizmet eden korku filmlerinde uzun süredir öne çıkan bir tema olmuştur. Film yapımcıları, temel korkularımıza dokunarak, inanç sistemlerini keşfederek ve dini ikonografiyi kullanarak unutulmaz ve rahatsız edici deneyimler yaratmışlardır. İster korku duygusunu artırmak, isterse yerleşik kavramlara meydan okumak olsun, dinin korku filmlerine dahil edilmesi, türün evriminde silinmez bir iz bırakarak izleyicileri cezbetmeye devam ediyor. Film yapımcıları türün sınırlarını zorlarken, dinin, korku sinemasının kalıcı, zorlayıcı ve büyüleyici bir yönü olarak kalacak olmasından da emin olabiliriz.
Özet (Çeviri)
This academic thesis explores the complex relationship between religion and horror films, focusing on the depiction of religious themes, symbols and beliefs in this genre. The aim of this research is to analyze how horror films use religion as a narrative device to evoke fear, explore the limits of faith and challenge traditional religious norms. Drawing on a diverse selection of horror films spanning several decades, this thesis explores the multiple ways in which religion is used within the genre. By examining changing representations of religious characters, rituals and iconography, this study aims to shed light on the wider cultural and societal implications of these cinematic representations. Religion has always served as a rich source of inspiration for horror films, allowing people to explore and sometimes discover their deepest fears, the supernatural and the unknown. Religion has proven to be fertile ground for storytelling in this genre, adding an extra layer of mystery and mystique. From demonic possession to ancient rituals, religion has become an integral element in shaping the narrative of many horror films and enhancing their creepy, eerie atmosphere. Fear has long been a prominent theme in horror films, serving as a source of symbolism and social criticism. By tapping into our basic fears, exploring belief systems and utilizing religious iconography, filmmakers have created unforgettable and disturbing experiences. Whether it's to heighten the sense of dread or challenge established notions, the inclusion of religion in horror films continues to captivate audiences, leaving an indelible mark on the genre's evolution. As filmmakers push the boundaries of the genre, we can be sure that religion will remain an enduring, compelling and fascinating aspect of horror cinema.