Şeker pancarında (Beta vulgaris L.) çinko ve rizobakteri uygulamasının verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of zinc and rhizobacteria on the production and quality of sugar beet (Beta vulgaris L.)
  1. Tez No: 836543
  2. Yazar: GÜLNUR SAMATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ ŞATANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, Kayseri iklim koşullarında farklı çinko dozlarında, azot fikse eden rizobakteri uygulamalarının, şeker pancarında (Beta vulgaris L.) verim ve kalite üzerine etkilerini gözlemlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede materyal olarak Turbata şeker pancarı çeşidi kullanılmıştır. Tarla ekimi, 2022 yılı Mayıs ayında Erciyes Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi tarlalarında yapılmıştır. Araştırmada tarla kapasitesine göre dört farklı çinko dozu (0, 100, 200, 300 ppm) yapraktan, iki farklı asimbiyotik bakteri ise B1 (Bacillus atrophaeus), B2 (Bacillus tayonensis) topraktan uygulanmıştır. Yapılan araştırmada farklı doz çinko uygulamalarında rizobakterilerin şeker pancarında verim ve kalite üzerine etkileri gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre en yüksek değerler, şeker pancarı kök veriminde Ç2B2 (3023.00 kg/da), teknolojik pancar veriminde BB (%17.15), şeker veriminde Ç2B2 (560.46 kg/da), şeker varlığı oranında BB (%19.31), alfa amino azotta kontrol (%4.63), kül değerinde Ç0 (%5.24), kuru madde oranında (S değeri) BB (%28.26), sodyum oranında Ç2B1 (%0.87) ve potasyum oranında Ç2B1 (%6.37) uygulamalarında görülmüştür. Belirlenen sonuçlara göre, çinko x rizobakteri uygulamalarının şeker pancarında verim ve kalite üzerine genel olarak etkili olduğu saptanmıştır. Bu doğrultuda, şeker pancarı çiftçilerine ve üreticilerine her iki rizobakteri uygulaması önerilmekte ancak Ç3 düzeyinde çinko kullanımı önerilmemektedir. Tuz stresine karşı ise Ç0 düzeyinde çinko dozu kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research, was carried out to observe the effects of nitrogen-fixing rhizobacteria applications at different zinc doses on yield and quality of sugar beet (Beta vulgaris L.) in Kayseri climate conditions. Planting, it was carried out in the application area of Erciyes University Faculty of Agriculture in May. In the experiment, 4 different zinc doses (0,100, 200, 300 ppm) according to field capacity, 2/3 as base fertilizer DAP, 1/3 after firs hoeing, top fertilizer urea were applied. Two different asymbiotic bacteria B1 (Bacillus atrophaeus) and B2 (Bacillus tayonensis) were in the research. In the experiment, the effects of rhizobacteria on yield and quality of sugar beet were observed in different doses of zinc applications. According to the results the highest sugar beet root yield Ç2B2 (3023.00 kg/da), technological beet yield BB (17.15%), sugar yield Ç2B2 (560.46 kg/da), the highest sugar presence rate BB (19.31%), alpha amino nitrogen kontrol (4.63%), ash value Ç0 (5.24%), S value BB (28.26%), sodium rate Ç2B1 (0.87%) and potassium Ç2B1 (6.37%) applications. According to the determined results, it was determined that zinc x rhizobacteria applications were effective on agricultural properties of sugar beet. In this regard, it is recommended for sugar beet farmers and producers to apply both rhizobacteria, but the use of zinc at the Ç3 level is not recommended. It is recommended to use a Ç0 level zinc dose against salt stress.