Sentetik ürünlerin sanat nesnesi olarak kullanımı: Çağdaş sanatta nesnenin sınırsızlığı
The use of synthetic products as the objects of art: The limitlessness of objects in contemporary art
  1. Tez No: 836544
  2. Yazar: SELCAN KALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KAVUKCU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmada modern ve çağdaş sanat akımlarında sentetik nesnelerin sanat nesnelerine dönüşümüyle ilgili incelemelerde bulunulmuştur. Nesnenin sanat tarihi sürecinde, insanlar mağara duvarlarına sembolik resimler çizerek kendilerini ifade etmişlerdir. Gelişen dünya ile birlikte toplumsal yaşam biçimlerinde oluşan farklılıklar nesnenin süreç içerisinde yeni kavramlarla anlam bulmasına sebep olmaktadır. Bununla birlikte devam eden süreci ifade etmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları ve yöntemine yer verilirken ayrıca terim ve tanımlardan da bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde nesnenin, sanat nesnesinin, nesne türlerinin ne olduğundan bahsedilmektedir. Modern sanatta ise nesnenin; Empresyonizm, Ekspresyonizm Kübizm, Dadaizm ve Konstrüktivizm sanat anlayışlarındaki, sanatçıların sentetik nesne kullanımlarına nasıl kaynaklık ettiği anlatılmaktadır. Bu anlayışlardan biri olan Dadaizm'de Marcel Duchamp hazır yapımları için belli bir kural tanımaksızın, estetikten yoksun, klasik anlayışı yok sayıp hazır yapımların, işlevinden çıkartıp onlara yeni anlamlar yüklemiştir. Sanat tarihinde Marcel Duchamp, hazır yapımların ya da doğal olmayan malzemelerin sanat nesnesi olabileceğini radikal bir duruşla sergilemiştir. Çağdaş sanatta sentetik nesnenin kullanımı hakkında sanatçıların sınırlı kalmadığı Neo Dada, Minimalizm, Kavramsal Sanat, Yoksul Sanat, Happening ve Feminist Sanat gibi sanat akımlarından, sanatçılarından ve sanat eserlerinden yola çıkılmıştır. Bu eserlerdeki sentetik nesnelerin sanata dönüşümleri hakkında bilgiler verilip eserlerin analizleri yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, çağdaş sanatta sentetik nesne kullanımı ve plastik sanatlardaki sanatçı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu bilgi doğrultusunda sanatçıların eserlerinde nesnelerin yapay olması yönünden, eserlerin felsefesi ve yorumlanması ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise, Selcan Kalın'ın çalışmalarında, sanatsal yaklaşımlarla eserlerin incelemeleri ve çözümlemeleri yapılmaktadır. Bu doğrultuda modern ve çağdaş sanat akımlarında eserlerin ve malzemelerin benzerlik ve farklılıklarının incelemeleri ve analizleri yapılıp bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In the study, examinations were made about transforming synthetic objects into art objects in modern and contemporary art movements. People expressed themselves in the art history of the object by drawing symbolic pictures on the cave walls. The differences in social life styles with the developing world cause the object to find meaning with new concepts. However, it refers to the ongoing process. In the first part of the study, while the purpose, importance, limitations, and method of the research are given, terms and definitions are also mentioned. In the second part of the study, it is mentioned what the object, the art object, and the types of objects are. In modern art, the object is; It is explained how the artists' use of synthetic objects in Impressionism, Expressionism, Cubism, Dadaism, and Constructivism art understandings. In Dadaism, which is one of these understandings, Marcel Duchamp ignored the classical understanding, devoid of aesthetics, without giving a certain rule for ready-made productions, and gave new meanings to ready-made productions. In the history of art, Marcel Duchamp has displayed a radical stance that ready-made or unnatural materials can be art objects. The use of synthetic objects in contemporary art is based on art movements, artists, and works of art such as Neo-Dada, Minimalism, Conceptual Art, Poor Art, Happening, and Feminist Art, where artists are not limited. Information about the transformation of synthetic objects in these works into art was given and the works were analyzed. In the third part of the study, information is given about the use of synthetic objects in contemporary art and the artist and her works in plastic arts. In line with this information, the philosophy and interpretation of the works are discussed in terms of the artificial nature of the objects in the works of the artists. In the fourth part of the study, Selcan Kalın's works are examined and analyzed with artistic approaches. In this direction, it has been tried to conclude by examining and analyzing the similarities and differences of works and materials in modern and contemporary art movements.