Sparse recovery using variable band for compressive sensing algorithms
Sıkıştırılmış algılama algoritmalarında degisken bant kullanarak seyrek geri oluşturma
- Tez No: 836648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ters problemler, bir sistemi gözlemleyerek elde edilen ölçümlerden bir etkinin nedenselliğini belirlemeyi içerir. Ters problemlerde gerçek dünya uygulamaları olan çeşitli konular vardır ve dalga görüntüleme bunlardan biridir ve tıbbi görüntüleme, sismik görüntüleme, sonar görüntüleme ve daha fazlası dahil olmak üzere bilim alanlarının çeşitli alanlarında uygulamalar bulur. Seyrek geri oluşturma yöntemleri genellikle bu tür görüntüleme ve ters problemleri çözmek için kullanılır. Bu yöntemlerin amacı, bilinmeyenin ve ölçüm matrisinin belirli koşulları sağladığı durumlarda, bilinmeyeni eksik belirlenmiş bir doğrusal ölçüm sistemi setinden geri elde etmektir. Özellikle, bilinmeyenin yeterince seyrek olması ve ölçüm matrisinin belli şartları sağlaması gerekmektedir. Gerçek dünya uygulamalarında, bu koşullar nadiren tamamen sağlanır, bu da bu algoritmaların yeniden yapılandırma kalitesinin azalmasına neden olur. Bu tip gerçekçi durumlarda CS yöntemlerinin başarısız olduğu durumları ele alma amacıyla literatürde farklı yaklaşımlar tartışılmıştır ve“bant dışı tutma”da bunlardan biri olarak kabul edilebilir. Dizisel görüntüleme problemlerinin bağlamında, bu bant, sahnedeki nesneler arasındaki minimum ayrım ile yakından ilgili bir değere karşılık gelir. Daha sonra, bu minimum ayrım bilgisi, sistemin uyumsuzluk özelliklerini iyileştirmek için kullanılabilir, bu da yeniden yapılandırma kalitesini artırır. Bu tezde, tek bir global band yerine her bir nesne için değişken bir bandın kullanılmasını öneriyoruz. Bu yaklaşım, farklı algoritmalarla birleştirildiğinde, özellikle sahne nispeten daha az seyrek bölgeler içerdiğinde, bunların yeniden yapılandırma kalitesini artırabilir. Ayrıca, bu bantların sahnedeki her nesne için nasıl tahmin edileceği ve uygulamasının teorik gerekçeleri incelenmiştir. Ayrıca, çeşitli bilinen yöntemler için değişken bant yaklaşımının uygulamaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inverse problems involve determining the causality of an effect from measurements obtained by observing the system. There are various topics in inverse problems with real-world applications, and wave imaging is one of them and finds applications in various fields of science, such as medical imaging, seismic imaging, sonar imaging, and more. Sparse reconstruction methods are commonly employed to solve such imaging and inverse problems. The objective of these methods is to recover the unknown from an under-determined system of linear measurements where the unknown and the measurement matrix need to satisfy certain conditions for successful reconstruction. In particular, the unknown should be sparse enough, and the measurement matrix should exhibit incoherence. In the real world, these conditions are rarely fully met, resulting in reduced reconstruction quality by these algorithms. Different approaches are discussed in the literature to address scenarios where CS methods fail under such realistic settings, and band exclusion can be considered as one of them. In the context of the array imaging problems, this band corresponds to a value that is closely related to the minimum separation between objects in the scene. This minimum separation information can then be utilized to improve the incoherence properties of the system, thus enhancing reconstruction quality. In this thesis, we propose using a variable band for each object in the scene instead of a single global band. This approach, embedded into different algorithms, can enhance their reconstruction quality, particularly when the scene contains relatively less sparse regions. We also discuss how to estimate these bands for each object in the scene and give theoretical justifications for their use. We then discuss implementations of the variable band approach for various known methods.