Müzik transkripsiyonunun müziksel işitme ve yazma eğitiminde kullanılabilirliği
Usability of music transcription in the musical hearing and writing education
- Tez No: 836647
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KARAELMA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı, müziksel işitme ve yazma ile ilgili derslerde uygulanmak üzere, kayıtlı müziklerin transkripsiyonunun yapılmasına ve müzik eğitiminde kullanılabilmesine yönelik bir çalışma modeli ortaya koymak; bu modelin öğrencilerin müziksel işitme ve yazma becerilerine olası etkilerini belirlemektir. Araştırmada deney ve kontrol gruplu ön test - son test modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 öğretim yılı bahar dönemi Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencilerinden 26 kişi deney grubu ve 26 kişi kontrol grubu olmak üzere toplam 52 kişi oluşturmaktadır. Deney grubuna“Müzik Teorisi ve İşitme Eğitimi”derslerinin içerisinde toplam 8 haftalık bir uygulama yapılmış, kontrol grubu ise geleneksel yöntemlerle derslerine devam etmiştir. Katılımcılardan elde edilen ön test - son test verileri, R yazılımı aracılığı ile istatistiksel olarak çözümlenmiştir. Grupların süreç sonucundaki değişim düzeylerini belirlemek için ilişkili örneklemler t-testi uygulanmış, her iki grubun da puanlarında artış görülmüş, deney grubunun puan artışının daha yüksek oranda olduğu tespit edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının son test puanları arasındaki farkı belirlemek amacıyla ilişkisiz örneklem t-testi uygulanmış ve deney grubunun lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Uygulanan müzik transkripsiyonu çalışma modelinin, müzik eğitimi alan öğrencilerin aralık işitme ve dikte yapma becerilerine olumlu katkı sağlayabileceği ve müzik eğitiminde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present a working model for the transcription of recorded music and its use in music education, to be applied in lessons related to musical hearing and writing, and to determine the potential effects of this model on students musical hearing and writing skills. In the study, the pretest-posttest model with experimental and control groups was used. The working group of the study consists of a total of 52 students, 26 from the experimental group and 26 from the control group, from Kırıkkale University Faculty of Fine Arts Music Department students in the spring term of 2021-2022 academic year. The experimental group was given practice for 8 weeks within the“Music Theory and Hearing Education”courses, while the control group continued their lessons with traditional methods. The pretest-posttest data obtained from the participants were statistically analyzed using the R software. In order to determine the change levels of the groups in the result of the process, the paired samples t-test was applied to the groups, it was seen that the scores of both groups increased and that the scores of the experimental group increased at a higher rate. In order to determine the difference between the post-test scores of the experimental and control groups, the independent samples t-test was applied to the groups and a significant difference was found in favor of the experimental group. It was concluded that the applied music transcription study model can contribute positively to the interval hearing and dictation skills of the students receiving music education and can be used in music education.