Kargo dağıtımlarında rota planlama ve optimizasyonu
Route planning and optimization for cargo delivery
  1. Tez No: 836708
  2. Yazar: MELİH GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNDÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Topluluk Tespiti ve bir topluluktaki en kısa mesafeyi bulmak yıllardır bilgisayar bilimi, biyoloji, kimya, coğrafya gibi birçok farklı disiplinde belirli avantajlar sağlayabileceği için en göze çarpan konulardan biri olmuştur. Günümüzde lojistik sektörünün de hızlı bir şekilde büyümesi ve hayatımızda önemli bir rol oynaması nedeniyle ürün teslimatlarının en hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi şirketler tarafından ulaşılmak istenen en önemli konulardan biridir. Daha önce literatürde çalışılan Gezgin Satıcı Problemi bunun en çok bilinen örneği olarak gösterilebilir. Tez çalışması kapsamında literatürde daha önce bu problem üzerine yapılan çalışmalar incelenmiştir. Louvain algoritmasından faydalanılarak oluşturulan topluluklara en kısa yol bulma algoritmaları uygulanmıştır. Buna ek olarak oluşan toplulukların da kendi aralarındaki en kısa mesafe de en kısa yol bulma algoritmaları ile hesaplanmış ve sonuçlar kıyaslanmıştır. Böl ve Fethet yöntemi olarak bilinen bu uygulama ile çizgenin topluluk tespiti yapılmadan önceki hali ile topluluk tespiti yapıldıktan sonraki hali arasında algoritmaların performanslarının iyileştiği gözlemlenmiştir. Bu metot ile optimum sonuca ulaşma performansının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Community Detection and finding the shortest distance in a community has been one of the hottest topics for years as it can provide certain advantages in many different disciplines such as computer science, biology, chemistry, geography. Today, due to the rapid growth of the logistics industry and the fact that it plays an important role in our lives, the fastest and most effective delivery of products is one of the most important issues that companies want to achieve. The Traveling Salesman Problem, which has been studied in the literature before, can be shown as the most well-known example of this. Within the scope of the thesis study, previous studies on this problem were examined in the literature. Shortest path finding algorithms were applied to the communities created by using the Louvain algorithm. In addition, the shortest distance between the formed communities was calculated with the shortest path finding algorithms and the results were compared. With this application, known as the Divide and Conquer method, it was observed that the performance of the algorithms improved between the state of the graph before the ensemble detection and the state after the ensemble detection. It has been observed that the performance of reaching the optimum result increases with this method.