Politics of language policy in contemporary Africa: The case of Tunisia
- Tez No: 836707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEB ÇAĞLIYAN İÇENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler
- Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Tunus'taki dil politikalarını Tunus kimliğiyle ilişkili olarak ele almaktadır. Tunus toplumu çok dilli bir topluma iyi bir örnek teşkil etmektedir. Stratejik konumu nedeniyle Tunus sömürgecilik öncesinden beri, birçok dil değişimine şahit olmuştur. Araştırma, politika yapıcılar tarafından uygulanan ve Araplaştırma, Fransızcanın korunması ve İngilizcenin teşvik edilmesi olarak üç temel hareket etrafında değerlendirilebilecek politikalara odaklanmaktadır. 1956 yılında bağımsızlığını kazandığından beri, Tunus'ta Fransızcanın güçlü varlığı ve uygulanışı Araplaştırma hareketinin akışını tehdit etmiştir. Küreselleşmenin ortaya çıkışıyla birlikte, politika yapıcılar, hâlihazırda var olan dillerle günümüz dünyasında önemli bir yere sahip olan İngilizce arasında denge kurmaya çalıştılar. Bu çalışma, özellikle eğitim sistemindeki bu tür politikaların, sömürge sonrası kimliği üzerinde doğrudan etkisi olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study outlines the politics of language policies in Tunisia in relation to the issue of Tunisian identity. The Tunisian society is a multilingual one par excellence, since pre-colonialism and due to its strategic location, Tunisia witnessed several linguistic changes. The research focuses on policies implemented by policymakers, which can be divided into three main movements: Arabization, the preservation of French, and the promotion of English. Since Tunisia gained its independence in 1956, the strong presence and implementation of French language threatened the flow of the Arabization movement. With the appearance of globalization, policy makers tried to balance between the already existing languages with English due to its importance in today's world. This study argues that such policies, especially in the educational system, had a direct impact on post-colonial identity.