Parents' experience during the diagnostic process of autism spectrum disorder in the shatra city_iraq
Irak'ın shatra şehrinde otizm spektrum bozukluğunun teşhis sürecinde ebeveynlerin deneyimi
  1. Tez No: 836750
  2. Yazar: MUSTAFA ALI ADIL AL-RUFAYE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Shetra şehrinde ebeveynlerin otizm spektrum bozukluğu tanısı koyma deneyimlerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Temmuz-Aralık 2022 tarihleri arasında Irak'ın Shatra şehrinde bulunan Otizm Merkezi'nde kesitsel tanımlayıcı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma popülasyonunu bu hastanelere başvuran otizmli çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, veri toplama sırasında çalışmaya katılmayı kabul eden 100 baba ve anne oluşturmuştur. Veri toplamak için“Ebeveynler İçin Sosyodemografik Faktörler Modeli”ve“Otizm Bilgi Anketi”kullanılmıştır. Çalışma grubunun yaş ortalaması 30.32 ± 9.82 olup, %72'si kadın, %58'i evli, %54'ü düşük gelirli, %43.0'ı lise mezunudur. Ebeveynlerin bilgi puanları, cinsiyet değişkeni, eğitim düzeyi değişkeni ve Otizm Bilgi Anketi değişkeninin toplamının kadınlarda, Yüksek Lisans/Doktora mezunlarında ve Yüksek Lisans/Doktora derecesine sahip olanlarda diğer gruplara göre daha yüksek olduğu ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p≤0,05). Araştırmanın sonuçları, ebeveynlerin Irak'ın Ashtra şehrinde otizm spektrum bozukluğu tanısı genel olarak cinsiyet, eğitim düzeyi, çocuk sayısı gibi değişkenlerden etkilenmektedir
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the parents' experience of diagnosing autism spectrum disorder in the city of Shetra, Iraq. A cross-sectional descriptive study was conducted between July and December 2022 at the Autism Center in the city of Shatra / Iraq. The study population consisted of parents of children with autism who were admitted to these hospitals. The study sample consisted of 100 fathers and mothers who agreed to participate in the study at the time of data collection. The“Sociodemographic Factors for Parents Model”and“Autism Information Questionnaire”were used to collect data. The mean age of the study group was 30.32 ± 9.82, 72% were female, 58% were married, 54% were low-income, 43.0% were high school graduates. It was determined that the sum of the parents' knowledge scores, the gender variable, the educational level variable, and the Autism Information Questionnaire variable were higher for females, Master/PhD graduates, and those with Master/PhD compared to the other groups, and the difference was statistically significant (p≤0.05). The results of the study showed that the parents' experience in Diagnosis of autism spectrum disorder in the city of Ashtra, Iraq, in general affected by variables such as gender, educational level, number of children