INS/GPS integration and adaptive filtering methods for guided munitions
Güdümlü mühimmatlar için ANS/KKS tümleştirilmesi ve adaptif filtreleme yöntemleri
  1. Tez No: 836796
  2. Yazar: NUR SILA EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERSİN SÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ANS/KKS tümleştirilmesi, navigasyon çözümleri elde etmek için havacılık ve uzay sektöründe yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Sensörler birbirlerini tamamlayıcı özelliğe sahiptir ve ANS ve KKS birlikte kullanıldığında navigasyon çözümü önemli ölçüde gelişir. Bu çalışmada gevşek tümleştirilmiş ve sıkı tümleştirilmiş ANS/KKS tümleştirilmeleri güdümlü mühimmatlar üzerinde uygulanmıştır. Hata durumlu Kalman filtresi ANS/KKS tümleştirilmesinde kullanılmıştır. KKS yüksek hassasiyette ölçümler sağlasa da dış etkilere açık olabilir ve KKS ölçümleri güvenilmez hale gelebilir. Bu durumlar için adaptif Kalman filtresi uygulanmıştır. Bu adaptif yöntem ölçüm gürültüsü kovaryans matrisi için ölçek çarpanları hesaplar. Eğer hatalı bir ölçüm tespit edilirse, ölçek çarpanları ölçüm gürültüsü kovaryans matrisi ile çarpılır. Ölçek çarpanları tekil veya çoklu olabilir. Tüm durumlarda çoklu çarpanın hatalı ölçüm durumuna veya tekil çarpana göre daha iyi navigasyon çözümü ürettiği gösterilmiştir. Bazı durumlarda ise tekil çarpan hatalı duruma göre daha iyi sonuç verir. Sonuç olarak KKS ölçümleri hatalıysa, çoklu ölçek çarpanlı adaptif Kalman filtresi güdümlü bir mühimmat için daha iyi navigasyon sonuçları elde edilmesine yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
INS/GPS integration is a widely used application in aerospace to obtain navigation solutions. Both sensors have complementing properties, and navigation solution improves significantly when INS and GPS are utilized together. This study applies INS/GPS integration on a guided munition by loosely and tightly coupled integration techniques. Error-state Kalman filters are used in INS/GPS integration. Even though GPS provides measurements with high precision, GPS can be prone to outside effects, and the measurements from GPS can become unreliable. For these situations, adaptive Kalman filter is implemented. This adaptive method calculates scale factors for the measurement noise covariance matrix. If a faulty measurement is detected, these scale factors are multiplied with the measurement noise covariance matrix. Scale factors can be singular (SSF) or multiple (MSF), meaning it can be a scalar or a diagonal matrix. It is illustrated that MSF helps to obtain better navigation solutions in all cases compared to the faulty measurement and SSF. On the other SSF provides better navigation solutions in several cases than the faulty measurement. It is concluded that if GPS measurements are faulty, using MSF adaptive Kalman filter helps to obtain better navigation solutions for a guided munition.