Balıkesir İli İnvrindi Yeşilköy Göleti'ndeki balıkların taksonomik konumu ve tatlısu kefali (Leuciscus cephalus linneaus 1758)'nin biyolojik özellikleri üzerine bir araştırma
An Investigation of the taxonomic status and biological aspect of the chub (Leuciscus cephalus linneaus 1758) in Yeşilköy Pond, İvrindi-Balıkesir
- Tez No: 83680
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TORCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Öz BALIKESİR İLİ İVRİNDİ YEŞİLKÖY GÖLETİ'NDEKİ BALIKLARIN TAKSONOMİK KONUMU VE TATLISU KEFALİ (Leuciscus cephalus Linnaeus, 1758)'NİN BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Kâzım BULGEN Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı (Y.L. Tezi/Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Hatice TORCU) Balıkesir, 1999 Bu çalışmada Yeşilköy Göleti'nden Ocak 1998 - Aralık 1998 tarihleri arasında yakalanan balıkların taksonomisi ile tatlısu kefali {Leuciscus cephalus Linnaeus, 1758)'nin biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada örneklerden elde edilen veriler kullanılarak tatlısu kefali populasyonunun Yeşilköy Göleti'ndeki boy-ağırlık dağılımı, boy - ağırlık ilişkisi ile kondisyon faktörü, yaş-eşey komposizyonu, gonadosomatik indeks ve beslenme rejimi gibi bazı özellikleri incelenmiştir. Örneklerin çatal boy dağılımı 1 cm'lik boy sınıflarına alınarak incelenmiş yaş tayini pullardan yapılmıştır. Bireylerin I - VI yaş arasında dağılım gösterdiği ve populasyonun büyük bölümünü dişilerin oluşturduğu gözlenmiştir. U = 21-66 (i-e-0-301(t+0-953>) ve W= 141.396 (Le^oHt+o^)^. W=0.0442*L2 5828 Kondisyon faktörü değerleri dişi ve erkekler için ayrı ayrı hesaplanmış ve birbirine oldukça yakın olduğu gözlenmiştir. Beslenme rejimi zooplankton, insecta ve fıtoplanktondur. L. cephalus'ta. Ligula intestinalis isimli parazit saptanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Yeşilköy Göleti / Leuciscus cephalus I tatlısu kefali / boy-ağırlık ilişkisi / kondisyon faktörü / gonadosomatik indeks / Ligula intestinalis
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION OF THE TAXONOMIC STATUS AND BIOLOGICAL ASPECTS OF THE CHUB (Leuciscus cephalus Linnaeus, 1758) IN YEŞİLKÖY POND, İVRİNDİ - BALIKESİR Kâzım BULGEN Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (M.Sc. Thesis / Suppervisor : Assist. Prof. Dr. Hatice TORCU) Balıkesir - TURKEY, 1999 In this study, taxonomy of fishes and biological characters of chub {Leuciscus cephalus Linnaeus, 1758) specimens caught from Yeşilköy Pond between January 1998 and December 1998 were examined. In this investigation, using the data obtained from the specimens, the distributions of the length and weight, the relationship of the length - weight, the condition factor, the age-sex composition, gonadosomatic index and diet regime of the chub, in Yeşilköy Pond were examined. The fork lenght distribution of the species was studied in interval of 1 cm and age determination was made from scales. In this population, it was determined that individuals were between I to VI age groups and females were represented with the most specimens in this area. It showed growth pattern with the equations of U = 21.66 (i-e-^Kt+o.^ md w= m 3% ^-o.ao.a+o^y.^i W=0.0442*L2'5828 Conditions factors were estimated for females and males separately and it was found to be fairly close to each other. Feeding regime is zooplakton, insecta, phytoplankton. In L. cephalus the parasite named L. intestinalis was investigated. KEY WORDS : YEŞİLKÖY Pond / Leuciscus cephalus I chub / length-weight relationship / condition factor / gonadosomatic index / Ligula intestinalis m