Akustik yalıtım malzemelrinin sayısal ve deneysel yönden analizi ve geliştirilmesi
Empirical and numerical analysis and improvement of acoustic isolation materials
  1. Tez No: 83681
  2. Yazar: HÜRAY CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL EMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Frekansa bağlı akustik yutma katsayısının en büyük değere ulaşması için, akustik yalıtım malzemeleri deneysel ve sayısal yönden incelenmiştir. Akustik yalıtım malzemesi olarak lifli ve süngerimsi malzemeler kullanılmış olup, homojen olarak alınan malzemelerin akustik empedans modelleri kurularak yutma katsayıları bulunmuştur. Malzemelerin modellenmesinde birçok parametre göz önüne alınmış ve yutma katsayısının frekansa bağlı optimizasyonu bu parametrelerin en uygun değerleri için yapılmıştır. Hesaplanarak elde edilen yutma katsayısı iki mikrofonlu empedans tüpü ile yapılan deneysel ölçümlerle karşılaştırılıp, sonuçlar değerlendirilmiştir. Böylelikle yutma katsayısını malzemelerdeki parametrelerin nasıl etkilediği ortaya çıkarılmış ve daha iyi yutma kapasitesine sahip akustik yalıtım malzemeleri geliştirilmeye çalışılmıştır. Anahtar sözcükler = Yutma katsayısı / Akustik yalıtım malzemeler / Optimizasyon / Empedans
Özet (Çeviri)
In this study, acoustic insulation materials are analysed empirically and numerically in order to obtain the highest acoustic absorption coefficient value dependent on frequency. Fibrous and elastic polyurethane foams have been used as acoustic materials and absorption coeffcients are determined by establishing acoustic impedance models of homogenous materials. In modelling of materials, many parameters have been taken into account and the optimisation of the absorbtion coefficient according to frequency have been done for the most suitable values of these parameters. Absorbtion coefficient obtained by calculation has been compared to emprical measurements done with a double microphoned impedance tube and results are assessed. Thus, it is revealed that how the materials parameters effected the absorption coefficient and some methods are proposed in order to developpe new acoustic insulation materials, which have better absorption capacity. KEY WORDS: Absorbtion coefficient / Acoustic isolation materials / Optimisation /Impedance m