Mardin Süryanilerinin Türkiyedeki geçmişleri, inançları, sosyal hayatları ve bölgeye kültürel katkıları
Transitions, beliefs, social lives of the Mardin Syrians in Turkey and their cultural contributions to the region
  1. Tez No: 836818
  2. Yazar: SALİH AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MASATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mezopotamya'nın kadim topluluklarından biri olan Süryanilerin Arami, Asuri ve Nuh Peygamber'in soyundan geldiklerine dair farklı görüşler bulunmaktadır. Süryaniler, yaşadıkları coğrafyalarda bulunan diğer toplumların kültürlerinden etkilenmiş ve bu toplumları etkilemişlerdir. Hristiyanlığın Mezopotamya'ya yayılmasıyla birlikte Süryaniler de bu inancı benimsemiştir. Konsillerin etkisiyle Hristiyanlar arasında yaşanan görüş ayrılıkları kiliselerin de ayrışmasına neden olmuştur. Bu ayrışmadan sonra Süryaniler, Antakya Süryani Ortodoks Kilisesi altında toplanmıştır. Fakat zamanla bu kilisede de mezhepsel tartışmalar başlamıştır. Mardin, geçmişten bugüne kadar en önemli Süryani merkezi olarak kabul edilmiştir. Süryaniler, 1960-1980 ve 1990'lı yıllarda Türkiye'de yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasal nedenlerden dolayı büyükşehirlere ve başka ülkelere göç etmişlerdir. Mardin'de hâlen varlıklarını devam ettiren Süryaniler, tarih boyunca farklı kimliklerle bir arada yaşamışlardır. Bu şehirde çok sayıda kilise ve manastır inşa etmiş ve bazı sanat dallarında ön plana çıkmışlardır.
Özet (Çeviri)
There are different views that Assyrians, one of the ancient communities of Mesopotamia, descended from Aramean, Assyrian and Prophet Noah. They have been affected by the cultures of other societies in the geographies they live in and have affected these societies. With the spread of Christianity in Mesopotamia, the Assyrians adopted this belief. With the influence of the councils, the differences of opinion among the Christians caused the separation of the churches. After this separation, the Assyrians gathered under the Antakya Syriac Orthodox Church and sectarian discussions started in this church over time. Mardin has been accepted as the most important Syriac center from past to present. In the 1960s-1980s and 1990s, they migrated to metropolitan cities and other countries due to economic, social and political reasons in Turkey. Assyrians, who still continue their existence in Mardin, have lived together with different identities throughout history in Mardin. They built many churches and monasteries in this city and they came to the fore in some branches of art.