Balıkesir ilindeki park ve bahçelerde bulunan süs bitkileri
Ornamental plants from parks and gardens in Balıkesir
  1. Tez No: 83684
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
BALIKESİR İLİNDEKİ PARK VE BAHÇELERDE BULUNAN SÜS BİTKİLERİ ÖZET V^ m^*c!"ff Özlem DEMİR Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabİlim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Doç. Dr. Fazıl ÖZEN) Balıkesir 1999 Bu çalışma, 1996-1999 yılları arasında Balıkesir ilindeki park ve bahçelerde bulunan süs bitkilerini ve bunların yayılış alanlarını belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanında yapılan bu çalışmada süs amaçlı kullanılan otsu ve odunsu bitki gruplarını içeren 84 familya, bu familyalara ait 174 cins ile 170 türe dahil 1 grup, 8 seri, 39 ırk ve 2 cultivar dahil olmak üzere toplam 219 farklı süs bitkisi tespit edilmiştir. Bu çalışma sonunda süs amaçlı kullanılan bitkilerin çoğunlukla Rosaceae, Asteraceae / Compositae, Fabaceae / Leguminosae, Oleaceae, Malvaceae, Cupressaceae familyalarına dahil oldukları tespit edilmiştir. Çalışmalarımız sırasında mevcut bütün süs bitkilerinin morfolojik özellikleri tammlanmış ve bu bitkiler hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler için bir başvuru kaynağı oluşturulmaya çalışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Balıkesir / Süs Bitkisi / Otsu Bitki / Odunsu Bitki
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ORNAMENTAL PLANTS FROM PARKS AND GARDENS IN BALIKESİR^ *"*' Özlem DEMİR University of Balıkekesir Institute of Science, Department of Biology (M.Sc. Thesis / Supervisor : Asscoc. Prof. Dr. Fazıl ÖZEN) Bahkesir-Turkey, 1999 This study has been conducted in order to diagnose and identify ornamental plants in the parks and gardens in around the city of Balıkesir are distributed. In this study, it has came out that der are a total of 219 different ornamental plants, composed of 84 families including both grassy and woody ornamental plants and 174 genus, 170 species, 1 group, 8 series, 39 races and 2 cultivars. Acording to this stady the plants groun for ornamental purposes, mostly belong to Rosaceae, Asteraceae / Compositae, Fabaceae/Leguminaseae, Oleaceae, Malvaceae, Cupressaceae families. During this study, we have aimed to form a reference book for those interested in learning about the morphological characteristics of the present plants in the region. KEY WORDS : Balıkesir / Ornamental Plant / Grassy Plant / Woody Plant 111