Otomobil ve otobüslerde uygulanan klima sistemlerinin etüdü ile proje esaslarının tespiti
- Tez No: 83685
 - Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SAVAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
OTOMOBİL VE OTOBÜSLERDE UYGULANAN KLİMA SİSTEMLERİNİN ETÜDÜ İLE PROJE ESASLARININ TESPİTİ Metin GÜLENÇ Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Prof. Sabri SAVAŞ) Balıkesir, 1999 Bu çalışmada, otomobil ve otobüslerde uygulanan klima sistemlerinin proje esasları ile klima sistemini oluşturan elemanlar incelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, araç klimalarının ilk uygulamaları, sürücü sağlığı ve sürüş emniyeti açısından klimanın önemi üzerinde durulmuş, soğutma tekniği temelleri ile soğutma maddelerinin, klima sistemlerine ve çevreye etkileri incelenmiştir. Daha sonra klima sistemini oluşturan parçaların kısaca görevleri ve tanımları konu edilmiştir. İkinci aşamada, araç klima sistemini oluşturan parçaların, araç üzerinde çalışmaları ve proje esasları incelenmiştir. Sonraki aşamada ise proje esaslarına uyularak bir otobüs ve otomobilin ayrı ayrı klima tasarım hesaplamaları yapılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: araç klima sistemleri / klima proje esasları /klima sistemlerinin etüdü / klima tasarım hesaplamaları / air-condition
Özet (Çeviri)
THE SYUDY ON THE AIR CONDITION SYSTEMS V^İCHfÂRfe "^/ PRACTICALLY USED IN AUTOMOBILES AND IN BUSES ANDTHE-#> DETERMINATION OF THE DESIGN CRITERIA OF THESE SYSTEMS Metin GÜLENÇ Balıkesir University Istitute of Science Department of Mechanical Engineering (M. Sc. Thesis / Supervisor : Prof. Sabri SAVAŞ) Balıkesir - Turkey 1999 In this study, the air-condition systems which are practically used in automobiles and in buses and the main compenent of these climate systems are investigated. In the first stage of this study, the primitive applications of the truck air-conditions and the importance of the climate systems in the aspect of the healty of driver and the safety of travel are mentioned, the effects of the refrigerant on both air-condition systems and environment are investigated. Then, the companents of a climate system are defined and their duties are mentioned briefly. In the second stage, the components of the truck air - condition systems and their design criteria are studied in detail while they are working in car. In the last stage of this study, the design calculations of climate systems for both automobile and car are done, according to the project criterias. KEY WORDS : Air - condition systems for trucks / design criteria of climate systems / investigation of climate systems / calculations of design climate systems / air-condition in