Çin'in Orta Asya politikalarının güvenlikleştirme teorisi açısından incelenmesi
An examination of China's Central Asia policy from the point of view of the theory of securitization
  1. Tez No: 836866
  2. Yazar: TUNCAY GÜLÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM OĞULTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Devletlerin politikaları ulusal çıkarları ekseninde şekillenmektedir. Politik olarak güçlenen devletler dışa doğru genişleme göstermektedir. Kuzeyinde Rusya, güneyinde Hindistan gibi ülkelerin olması dolayısı ile bu bağlamda Çin, Asya pasifik ve Avrasya bölgelerine doğru genişlemek durumunda kalmaktadır. Orta Asya bölgesine hanedanlık dönemlerinden beridir ilgi duyan Çinliler, zaman zaman bölgeyi işgal etmiş olsa da kalıcı olamamıştır. Günümüzde ise enerji başta olmak üzere yer altı kaynaklarına ulaşmak için ulusal güvenlik söz edimi ile bölge devletlerini çevrelemeye çalışmaktadırlar. Bu çalışmada Çin Halk Cumhuriyeti'nin Orta Asya eksenli politikaları Kopenhag okulu güvenlikleştirme teorisi ekseninde incelenecektir. Çin'i çevrelemek isteyen küresel güçlere karşı izlemiş olduğu Orta Asya politikaları; Enerji, Ulaşım, ulusal güvenlik gibi kavramlar çerçevesinde incelenerek geniş bir perspektiften açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The policies of states are shaped on the axis of national and interests. The rising and strengthening states show outward expansion. Due to the presence of countries such as Russia in the north and India in the south, China has to expand towards the Asia pacific and Eurasian regions in this context. The Chinese, who have been interested in the Central Asian region since the dynastic periods, have occupied the region from time to time, but it has not been permanent. Today, they are trying to surround the regional states with the act of national security in order to reach underground resources, especially energy. In this study, the Central Asian-oriented policies of the People's Republic of China will be examined on the axis of the Copenhagen school securitization theory. The Central Asian policies pursued by China against the global powers that want to surround it will be examined within the framework of concepts such as Energy, transportation, national security and will be tried to be explained from a broad perspective.