Weight reduction, analysis and optimization of UAV wings
İHA kanatlarının ağırlık azaltılması, analizi ve optimizasyonu
  1. Tez No: 836931
  2. Yazar: İSMAİL OKAN KESKİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Havacılıkta ağırlık önemli bir konudur. Uçakların ağırlıklarını hafifletme çalışmaları günümüzde oldukça önem kazanmıştır. Ağırlıklar azaltıldığı zaman uçaklara daha fazla yük yükleme, yakıt sarfiyatını azaltma ve daha fazla havada kalma avantajları sağlanır. Ayrıca, karbon emisyonu da düşer. Tüm bu avantajları ile havacılıkta daha hafif ve mukavemetli yapılar geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Son zamanlarda kullanımı gittikçe artan İHA'ların da ağırlıklarını azaltmak oldukça önemlidir. İHA'lar sayesinde çok uzaktan kontrol edilerek faydalı işler kolaylıkla yerine getirilebilmektedir. Bu tezde; İHA'ların kanatlarında bulunan yapısal elemanların ağırlıklarını azaltarak optimize edilmiş bir tasarım gerçekleştirilecektir. Uçağın ağırlığının büyük bir kısmını oluşturan kanatlarda ağırlık azaltımı önemlidir. Öncelikle referans alınan bir İHA kanadı modeli ANSYS programında tasarlanacak ve kompozit malzeme seçilerek statik yük altında analiz edilmiştir. Analiz sonucuna göre yeni tasarım ile referans tasarım ağırlık karşılaştırması yapılacaktır. Tasarlanan ilk modelde ağırlığı azaltılabilecek bölgeler belirlenmiştir. Belirlenen bölgelerin kompozit malzeme kalınlıkları azaltılmış ve katman oryantasyonları değiştirilmiştir. Optimize edilen ikinci model tasarımı da tekrardan analiz edilmiş ve Tsai-Wu hasar kriteri ile tasarımın güvenli olduğu teyit edilmiştir. Optimize edilen tasarım ile birlikte referans alınan İHA'nın ağırlığı %16,2 oranında azaltılmıştır. Bu çalışma ile İHA kanadında en çok yüke maruz kalan bölgeler gözlenmiş ve daha az deformasyona uğrayan kısımlar belirlenmiştir. Bunun sonucunda İHA kanadı tasarlarken maruz kalınan yüklere göre daha hafif tasarımların oluşturabilmesi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Weight is an important issue in aviation. Efforts to reduce the weight of aircraft have become very important today. When weights are reduced, the advantages of loading more cargo on aircraft, reducing fuel consumption, and staying in the air for longer periods are provided. Additionally, carbon emissions also decrease. With all these advantages, efforts to develop lighter and stronger structures in aviation continue. It is very important to reduce the weight of UAVs, whose use has been increasing recently. Thanks to UAVs, useful tasks can be easily carried out by remote control. In this thesis, an optimized design is achieved by reducing the weight of the structural elements on the wings of UAVs. Weight reduction is important in wings, which constitute a large part of the weight of the aircraft. First, a reference UAV wing model is designed in the ANSYS program, and a composite material is selected and analyzed under the static load. According to the analysis results, a weight comparison of the new design and the reference design is made. In the first designed model, regions whose weight could be reduced are determined. The composite material thicknesses of the determined areas are reduced, and the layer orientations are changed. The optimized second model design is also analyzed again, and the design is confirmed to be safe using the Tsai-Wu damage criterion. The weight of the reference UAV is reduced by 16.2% with the optimized design. With this study, the areas on the UAV wing that are exposed to the highest load are observed and the parts that suffered less deformations are identified. As a result, it is observed that lighter designs can be created according to the loads that the wing is exposed to when designing the UAV wing.