Sosyal medya bağımlılığının bağlanma stilleri, duygu düzenleme güçlükleri ve temel psikolojik ihtiyaçlar açısından incelenmesi
Examining the internet addiction in terms of attachment styles, difficulties in emotion regulation and basic psychological needs
  1. Tez No: 837062
  2. Yazar: SEDA NİGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bağlanma stillerinin, duygu düzenleme güçlüklerinin ve temel psikolojik ihtiyaçların sosyal medya bağımlılık düzeyine olan katkısını ve güvensiz bağlanma stilleri (Kaygılı Bağlanma ve Kaçıngan Bağlanma) ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüklerinin ve temel psikolojik ihtiyaçlar alt boyutlarının (Özerklik, Yetkinlik, İlişkili Olma) aracı rolünü araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini 251 kadın ve 114 erkek olmak üzere 365 kişi (ort. yaş = 24.27) oluşturmaktadır. Katılımcılara kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak ulaşılmış ve çevrimiçi ortamda hazırlanan anketi doldurmaları istenmiştir. Katılımcılardan Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Duygu Düzenleme Güçlükleri-Kısa Formu, Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği ve Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Elde edilen verilere, Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Regresyon Analizleri ve Paralel Çoklu aracı Değişken Analizi (PROCESS) uygulanması sonucu ulaşılmıştır. Bulgular incelendiğinde, yetişkin bağlanma stillerinin, duygu düzenleme güçlüklerinin, temel psikolojik ihtiyaçların ve sosyal medya bağımlılık düzeylerinin yaş değişkeni açısından farklılaştığı görülmüştür. Ayrıca, duygu düzenleme güçlüklerinin, kaygılı bağlanmanın, özerklik ihityacının, ilişkili olma ihtiyacının, medeni halin ve cinsiyetin sosyal medya bağımlılığını yordadığı bulunmuştur. Son olarak ise, güvensiz bağlanma ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüklerinin, özerklik ve ilişkili olma ihtiyacının aracılık rolü bulunmuştur, fakat yetkinlik ihtiyacının aracılık rolü bulunmamıştır. Mevcut çalışma, alanyazında değinilen kavramları bir arada içeren ilk çalışmalardan biridir. İlgili alanyazın ışığında elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the contribution of adult attachment styles, emotion regulation difficulties and basic psychological needs to the social media addiction level, and explore the mediating roles of emotion regulation difficulties and subdimensions of the basic psychological needs (Otonomy, Competence and Relatedness) in the relationship between insecure attachment styles (Attachment Anxiety and Attachment Avoidance) and social media addiction. The sample of the study consists of 365 people (M = 24.27) who 251 of them are women and 114 of them are men. Participants were reached using the convenience sampling method and asked to fill out the survey prepared in the online environment. Participants were asked to fill out 'Sociodemographic Information Form', 'Experiences in Close Relationships-Revised', 'Difficulties in Emotion Regulation-Short Form', 'Basic Psychological Needs Scale', and 'Social Media Addiction Scale'. The results were obtained by conducting Pearson Correlation Analysis, Multiple Regression Analysis and Parallel Multiple Mediation Analysis (PROCESS). According to findings, it was seen that adult attachment styles, emotion regulation difficulties, basic psychological needs and social media addiction levels differed in terms of age. In addition, difficulties in emotion regulation, attachment anxiety, need for autonomy, need for relatedness, marital status and gender were found to predict social media addiction. Finally, difficulties in emotion regulation, need for autonomy and relatedness were found to mediate the relationship between insecure attachment and social media addiction, but the need for competence did not have a mediating role. The present study is one of the first studies to include all concepts mentioned together in the literature. The obtained findings were discussed in the light of the relevant literature.