Undergraduates' attachment styles and social media addiction: the mediating role of emotion regulation difficulties
Üniversite öğrencilerinin bağlanma stilleri ile sosyal medya bağımlılığı: Duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
  1. Tez No: 885757
  2. Yazar: AHU GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKE KIRIKKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yaşayan üniversite öğrencilerinin bağlanma stilleri, duygu düzenleme güçlüğü ve sosyal medya bağımlılığı puanları araştırılmıştır. Araştırmanın temel amacı duygu düzenleme zorluklarının bağlanma stilleri ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki bağlantıya nasıl aracılık ettiğini incelemek, ek olarak sosyodemografik özelliklerin çalışma değişkenleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklem grubunu 18-25 yaş aralığındaki 395 (292 kadın, 103 erkek) üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Veriler çevrimiçi formlar aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılar sırasıyla Demografik Bilgi Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği-Kısa Formu ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği'ni doldurmuştur. Bulgular, güvenli bağlanma stili puanları arttıkça hem duygu düzenleme güçlüğü hem de sosyal medya bağımlılığı puanlarının azaldığını, kaçıngan ve kaygılı bağlanma stili puanları arttıkça hem duygu düzenleme güçlükleri hem de sosyal medya bağımlılığı puanlarının arttığını göstermiştir. Duygu düzenleme güçlüğü puanları arttıkça sosyal medya bağımlılığı puanlarının da arttığı tespit edilmiştir. Aracılık analizlerine göre duygu düzenleme güçlüğünün, bağlanma stillerinin tüm alt boyutları ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide aracılık rolü olduğu bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin sosyo-demografik bilgileri incelendiğinde, güvenli ve kaygılı bağlanmada cinsiyete göre anlamlı bir farklılık bulunmazken, kaçıngan bağlanma, duygu düzenleme güçlüğü ve sosyal medya bağımlılığı düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır. Lisans öğrencilerinin yaşları, sınıf düzeyleri ve algılanan ekonomik düzeyleri incelendiğinde, çalışma değişkenlerinin puanlarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Üniversite öğrencilerinin psikiyatrik ya da psikolojik bozukluk tanısı olup olmadığı dikkate alındığında, duygu düzenleme güçlüğü ve sosyal medya bağımlılığı düzeyleri anlamlı farklılık gösterirken, bağlanma stillerinden hiçbirinde farklılık görülmemiştir. Son olarak günlük sosyal medya platformu kullanım süresine göre güvenli bağlanma dışındaki tüm değişkenlerde anlamlı farklılık bulunmuştur. Bulgular, üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığının altında yatan mekanizmalar (bağlanma stilleri ve duygu düzenleme güçlükleri gibi) hakkında literatüre destek sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, attachment styles, emotion regulation (ER) difficulty, and social media addiction (SMA) scores of undergraduate students in Turkey were investigated. The main goal was to examine how ER difficulties mediate the connection between attachment styles and SMA. It also aimed to explore the effect of sociodemographic characteristics on study variables. The sample consisted of 395 (292 female, 103 male) undergraduates aged 18-25. Data were collected through online forms. Participants filled out the Demographic Information Form, Three-Dimensional Attachment Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form, and Social Media Addiction Scale. Results showed that as secure attachment scores increased, both ER difficulty and SMA scores decreased, and as avoidant and anxious attachment scores increased, both ER difficulty and SMA scores increased. It was found that as ER difficulty scores increased, SMA scores also increased. According to mediation analyses, ER difficulty mediated the relationships between all attachment styles subscales and SMA. The analyses of sociodemographic variables revealed no significant differences in secure and anxious attachment concerning gender, unlike avoidant attachment, ER difficulties, and SMA scores. When the undergraduates' ages, grade levels, and perceived economic status were examined, there were no significant differences in the study variables' scores. Considering whether the undergraduates have a diagnosed psychiatric or psychological disorder, the levels of ER difficulties and SMA showed a significant difference, while none of the attachment styles did. Finally, there was a significant difference in all variables except secure attachment in terms of the duration of daily social media platform usage. The results supported the literature on the mechanisms underlying undergraduate students' social media addiction, such as attachment styles and emotion regulation difficulties.