Trakya Üniversitesi dişhekimliği fakültesi çocuk diş hekimliği anabilim dalı'na başvuran hastaların dental travma kayıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of dental trauma records of patients applicable to the pediatric dentistry department of Trakya University faculty of dentistry
- Tez No: 837097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ÖZVEREN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalına 2018-2022 yılları arasında başvuran 252 dental travma vakasının etiyolojik faktörler, travma türü, travmanın meydana geldiği yer-mevsim, cinsiyet, yaş, travma sonrası kliniğe başvuru süresi, diş numarası, travma geçirmiş diş sayısı ve bölgesi açısından değerlendirmektir. Çalışmamızda 0-12 yaş arası hastalardan elde edilen bilgilere göre doldurulmuş formlar (Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti A.D. Dental travma formları) incelendi. Bu formlardan; cinsiyet, yaş, travmanın meydana geldiği yer ve sebebi, önceki travma öyküsü varlığı, meydana geldiği ay ve travmanın üzerinden geçen süre bileşenleri çerçevesinde incelendi. Travmanın kapsamındaki dişlerde ise; diş numaraları, travmanın tipi ve tedavi seçenekleri travma formları eşliğinde değerlendirildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Hastaların %39,7'sinin kadın, %60,3 erkek olduğu, %14,3 oranıyla en fazla 9 yaş olgularda görüldüğü, erkek bireylerin yüksek oranda sokak/park/havuzda, dental travmanın meydana geldiği. bisikletten düşmeye bağlı dental travmanın yaz mevsiminde, erkeklerde ve daha büyük yaş gruplarında daha fazla olduğu bulundu. Yumuşak doku travması olan hastaların kliniğe daha erken başvuruda bulunduğu, travma nedeniyle hem süt dişlerinde hem de kalıcı dişlerde en sık birinci kesici dişlerin travmatize olduğu, komplike olmayan kron kırığın en yüksek oranda olduğu, hastalara tedavi olarak Restoratif ve Endodontik Tedavinin uygulandığı bulundu. Sonuç olarak bu çalışma, Edirne'deki 0-17 yaş çocukların dental travma ile ilişkili faktörlerinin klinik ve akademik olarak değerlendirilmesinde kullanılabilecek güncel verileri sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to examine 252 dental trauma cases who applied to the Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Trakya University between 2018 and 2022, including etiological factors, type of trauma, place-season where the trauma occurred, gender, age, duration of application to the clinic after trauma, tooth number, To evaluate the number and area of traumatized teeth. In our study, the forms (Trakya University Faculty of Dentistry Pedodontics Department Dental trauma forms) filled out according to the information obtained from patients between the ages of 0-17 were examined. Of these forms; It was examined within the framework of gender, age, place and cause of the trauma, presence of previous trauma history, month in which it occurred and the time elapsed since the trauma. In the teeth within the scope of trauma; Tooth numbers, type of trauma and treatment options were evaluated using trauma forms. The obtained data were evaluated statistically. 39.7% of the patients were female and 60.3% were male, the rate of 14.3% was mostly seen in patients aged 9 years, and a high percentage of male individuals experienced dental trauma in the street/park/pool. It was found that dental trauma due to falling off a bicycle was more common in the summer, in males and in older age groups. It was found that patients with soft tissue trauma applied to the clinic earlier, the first incisors were most frequently traumatized in both primary and permanent teeth due to trauma, the rate of uncomplicated crown fractures was highest, and Restorative and Endodontic Treatment was applied to the patients. In conclusion, this study presented up-to-date data that can be used in the clinical and academic evaluation of dental trauma-related factors in children aged 0-12 in Edirne.