'Ev kadını' olmaya dair sosyolojik bir analiz
A sociological analysis of being a 'Housewife'
  1. Tez No: 837098
  2. Yazar: BUSENUR ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma“ev kadını”olarak nitelendirilen; ücretli bir işte çalışmayan, ancak bir evin günlük işleriyle uğraşan evli kadınların bakış açısından“ev kadınlığını”anlama çabası olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzde kadın çalışmalarının büyük oranda feminist literatürü dikkate alarak şekillendiği söylenebilir. Bu çalışmalar daha ziyade“kentli”,“eğitimli”ve“çalışan kadınlara”yöneliktir; çalışmayan“ev kadınları/kadınlığı”konusu göreceli olarak“ihmal”edilen,“görmezden”gelinen bir odak olarak karşımıza çıkmaktadır. Nitel bir araştırma olarak fenomenolojik yaklaşımla yapılan bu çalışma ev kadınlarının gündelik hayatına odaklanarak; ev içi emek, boş zaman değerlendirme pratikleri, akrabalık ve komşuluk ilişkileri gibi konu başlıkları üzerinden ev kadınlığını“rutin”,“sitem”,“övünme”,“fedakârlık”ve“beklenti”kavramları etrafında tartışmaya çalışmıştır. Tezin amacı ev kadınlarının gözünden“ev kadınlığının”hangi ilişkiler ve anlam örüntüleri içinde toplumsal bir kategori olarak üretildiğini anlamaktır. Bunun için“yarı yapılandırılmış”görüşme formu kullanılmış ve Giresun ili merkez mahallelerinde toplam on beş ev kadınıyla görüşme gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın kavramsal-kuramsal çerçevesinde“makbul”,“taktik”ve“strateji”gibi kavramlardan, Henri Lefebvre, Michel de Certeau, Erving Goffman gibi kuramcılardan istifade edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına yönelik genel bir değerlendirme olarak,“makbul”,“taktik”ve“strateji”gibi kavramların sürekli akılda tutulmasıyla ele alınan“rutin”,“sitem”,“övünme”,“fedakârlık”ve“beklenti”konularının hem“dışarıdan”ev kadınlarının zihinlerine hem de konuların kendi içlerindeki sızmaların ortaya çıkması söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research is described as“housewife”; In other words, it emerged as an effort to understand“housewifery”from the perspective of married women who do not work in a paid job and deal with the daily chores of the house. It can be said that today's women studies are largely shaped by taking feminist literature into consideration. These studies are mostly aimed at“urban”,“educated”or“working women”; it can be considered that they relatively“neglected”and“ignored”the issue of non-working“housewives/housewifery”. This study, which was conducted with a phenomenological approach as qualitative research, focused on the daily life of housewives, obtained data from the field on topics such as domestic labour, leisure time practices, kinship, and neighbourhood relations, and discussed the concepts of“routine”,“reproach”,“bragging”,“sacrifice”and“expectation”. The aim of the thesis is to understand how“housewifery”is produced and constructed as a social category, within what relationships and meaning patterns, through the eyes of housewives. For this purpose, a“semi-structured”interview form was used and a total of fifteen housewives were interviewed in the central neighbourhoods of Giresun province. In the conceptual-theoretical framework of the study, concepts such as sociology of daily life,“acceptable”,“tactics”and“strategy”, and names such as Henri Lefebvre, Michel de Certeau, Erving Goffman were used. As a general evaluation of the results of the study, it is seen that the concepts of“routine”,“reproach”,“bragging”,“sacrifice”and“expectation”were discussed by taking into consideration the concepts such as“acceptable”,“tactics”and“strategy”. Besides, both the“outside”infiltration into the minds of housewives and the subjects themselves are revealed.