Akut dekompanse kronik korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği hastalarında sistemik immun inflamasyon indeksinin hastane yatışı ve ekokardiyografik parametreler ile olan ilişkisi
The relationship of systemic immune inflammation index with hospitalization and echocardiographic parameters in patients with acute decompensated chronic heart failure wi̇th preserved ejecti̇on fracti̇on
  1. Tez No: 837236
  2. Yazar: ELMIN IMANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (KEF-KY) etiyolojisinin ve buna bağlı morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden birinin inflamasyon olduğu düşünülmektedir. Sistemik immun-inflamasyon indeksinin (SII) sistemik inflamasyon seviyesini gösteren genel bir belirteç olduğu öne sürülmüştür. Bazı sistemik hastalıklarda SII'nin hastalık mortalite ve morbiditesi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Kardiyovasküler hastalıklarda ise özellikle aterosklerotik koroner arter hastalığı ve düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (DEF-KY) alanında çalışmalar bulunmaktadır. Ancak KEF-KY hastalarında bu konuda yeterli çalışma yapılmamıştır. Çalışmamızda KEF-KY hastalarında SII' nin hastaneye yatışı öngördürücü değeri ve ekokardiyografik parametreler ile olan ilişkisi incelendi. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Mayıs 2022 ile Mayıs 2023 tarihleri arasında akut dekompansasyon sebebi ile hastane acil servis baş vurusu olan 40 hasta ve kontrol için poliklinik başvurusu olan KEF-KY tanısı alan 40 hasta, toplam 80 hasta dahil edildi. 18 yaş altı olanlar, gebeler, diyalizan hastalar, orta- ileri derece aort kapak darlığı, orta-ileri derece mitral kapak darlığı, beyaz küre (WBC) sayılarını değiştirebilecek koşullara sahip hastalar (hematopoetik bozukluklar, aktif malignensi, kronik inflamatuar hastalıklar, otoimmün hastalıklar, aktif enfeksiyon, akut kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH) alevlenmesi, yakın zamanda kemoterapi, radyoterapi veya kortikosteroid kullanımı öyküsü olanlar) çalışma dışı bırakıldı. Başvuru sırasında hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri ve medikasyonu ile ilgili bilgiler toplandı. Standart 12 derivasyonlu EKG'ler kaydedildi. Kan alımı yatan hastalardan ilk gün, ayaktan hastalardan ise başvuru anında gerçekleştirildi. Kapsamlı ekokardiyografi, ticari olarak temin edilebilen bir sistem (EPIQ 7C, X5-1 dönüştürücü, Philips Medical Systems) kullanılarak gerçekleştirildi Bulgular: Her iki grupta yaş, cinsiyet, hipertansiyon, serebrovaskuler hastalık öyküsü, girişimsel işlem öyküsü, kronik böbrek yetersizliği öyküsü benzerdi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Inflammation is thought to be one of the most important causes of the etiology of preserved ejection fraction heart failure (HFpEF) and its associated morbidity and mortality. The systemic immune-inflammation index (SII) is considered a general indicator of systemic inflammation. It has been shown to be associated with disease mortality and morbidity in some systemic diseases There are studies on cardiovascular diseases, especially atherosclerotic coronary artery disease and heart failure with low ejection fraction (HFrEF). However, no sufficient studies have been conducted on this subject in HFpEF patients. In our study, we aimed to investigate the predictive value of SII for hospitalization and its relationship with echocardiographic parameters in HFpEF patients. Materials and Methods: Our study included a total of 80 patients, 40 patients who presented to the emergency department with acute decompensation and 40 patients diagnosed with HFpEF who applied to the outpatient clinic for control between May, 2022, and May, 2023. Those under 18 years of age, pregnants, patients on dialysis, moderate-severe aortic valve stenosis, moderate-severe mitral valve stenosis, patients with conditions that could alter white blood cell (WBC) counts (hematopoietic disorders, active malignancy, chronic inflammatory diseases, autoimmune diseases, active infections, acute chronic obstructive pulmonary disease (COPD) exacerbation, recent history of chemotherapy, radiotherapy, or corticosteroid use) were excluded from the study. Information about the patients' demographic characteristics, comorbidities, and medications was collected at the time of admission. Standard 12-lead EKGs were recorded. Blood tests was performed on the first day for inpatients and at the time of admission for outpatients. Comprehensive echocardiography was performed using a commercially available system (EPIQ 7C, X5-1 transducer, Philips Medical Systems). Results: Age, gender, hypertension, cerebrovascular disease history, interventional procedure history, and chronic renal failure history were similar in both groups.