Covid 19'un konteyner taşımacılığına etkileri: Türkiye merkezli değerlendirme
The impact of Covid-19 on container shipping: An assessment centred on Türkiye
- Tez No: 837275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Covid-19 salgını, konteyner taşımacılığı sektöründe çeşitli sorunlara yol açmış ve bu durum, sektörde küresel bir krizin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Türkiye, stratejik bir ülke olarak uluslararası ticaretin merkezinde yer alması sebebiyle konteyner taşımacılığı sektöründe belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, Covid-19'un Türkiye merkezli konteyner taşımacılığına etkilerini bütünsel bir bakış açısıyla incelemeyi ve en uygun çözüm alternatiflerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında, içerik analizi yöntemiyle kriterlerin ve karar alternatiflerinin belirlenmesine yönelik bir temel oluşturulmuştur. İkinci aşamada, SWARA yöntemi kullanılarak kriterlerin nihai ağırlıkları belirlenmiştir. Üçüncü aşamada, WASPAS ve CoCoSo yöntemleri kullanılarak en uygun çözüm alternatifleri sıralanmıştır. Çalışma sonuçları, taşımacılık maliyetlerinde artışın sorunlar arasında ilk sırada yer aldığını, bunu taşımacılık süreçlerinin uzaması, küresel ölçekli etkiler ve yoğun liman trafiğinin sırasıyla takip ettiğini göstermektedir. Bu sorunların çözümünde en uygun yöntem, alternatif gemi yüklemeleri olarak belirlenmiştir. Bu yöntemi, karma taşımacılık yöntemlerine yönelim, rezervasyon garanti uygulaması, hat operatörleriyle uzun süreli kontratlı anlaşmalar, entegre lojistik hizmet, konteyner satın alımı ve teknolojik entegrasyon takip etmiştir. Söz konusu çalışma, kriz dönemlerinde sektörün dayanıklılığını artıracak stratejik fırsatlar sunma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 outbreak has caused various problems in the container shipping industry, leading to the emergence of a global crisis in the sector. Türkiye, as a strategically located country at the centre of international trade, plays a crucial role in the container shipping sector. This study aims to comprehensively examine the impact of Covid-19 on Türkiye-centred container shipping and identify the most appropriate solution alternatives. In the first phase of the study, content analysis was used to establish a basis for identifying criteria and decision alternatives. In the second phase, the final weights of the criteria were determined using the SWARA method. In the third phase, the WASPAS and CoCoSo methods were used to rank the best alternatives. The results of the study indicate that the increased shipping costs ranks first among the problems, followed respectively by prolongation of the transport times, global scale impacts and port congestions. The most appropriate method to address these problems is identified as alternative vessel loading. This method is followed by a focus on mixed transport methods, reservation guarantee practices, long term contractual agreements with shipping operator, integrated logistics services, container purchasing and technological integration. This study has the potential to provide strategic opportunities to enhance the resilience of the sectoral in times of crisis.