Birbirine yakın başlangıç ıcon indeksi değerlerine sahip, farklı tedavi metodları (çekimli ve çekimsiz) kullanılarak başarıyla tedavi edilmiş hastaların tedavi metodu ile tedavi süresi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi.
Evaluation of the relationship between the treatment method and the duration of treatment in patients with similar initial icon index values who were successfully treated using different treatment methods (extraction and non-extraction)
  1. Tez No: 837282
  2. Yazar: AHMET EREN TONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR TOROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı çekimli ve çekimsiz olmak üzere farklı tedavi metotlarıyla ortodontik tedavisi başarıyla tamamlanmış hastalarda tedavi başlangıcı ve tedavi sonundaki ICON indeks değerleri ölçülerek birbirine yakın başlangıç ICON indeks değerine sahip hastalarda kapanış bozukluğunun tipi göz önünde bulundurularak tedavi metodunun tedavi süresine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Kliniğinde 2011 ile 2019 yılları arasında diş çekimli ve diş çekimsiz ortodontik tedavi gören ve tedaviye başlama yaşı 11-25 arasında değişen toplam 312 hastaya ait alçı modeller, ağız içi fotoğraflardan elde edilen başlangıç ve bitim ICON indeksi değerleri ve panoramik radyografiler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmada, dâhil edilme kriterlerine uygun olan 158 hastanın tedaviye ait bilgilerini içeren dosyasından tedavi başlangıç tarihi ile tedavi bitiş tarihi arasındaki fark hesaplanıp tedavi süresi elde edilmiştir. Diş çekimli ve diş çekimsiz tedavi edilen gruplar arasında tedavi süresi açısından karşılaştırma yapılmıştır. ICON indeks değerleri ölçümü için MergenTech HBYS Version: v3.23.01.1 programı kullanılmıştır. ICON indeks değerini elde ederken kullanılan parametreler“Estetik komponent (10 adet fotoğraftan oluşmuş skaladır)”,“Üst ark çapraşıklığı/boşluğu”,“Çapraz kapanış”,“Overbite/Openbite”,“Sağ ve sol bukkal segment ilişkisi”dir. Çalışmamız arşiv araştırma metodu kullanılan retrospektif bir araştırma olup hastaların alçı modelleri, ağız içi fotoğrafları ve tedaviye ait bilgilerini içeren dosyaları arşivden elde edilip“dahil edilme kriterleri”ne uyan bütün hastalar dahil edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics Versiyon 20.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of our study was to investigate the effect of the treatment method on the treatment time by measuring the ICON index values at the beginning and at the end of the treatment in patients who have successfully completed orthodontic treatment with different treatment methods, including extraction and non-extraction, by considering the type of malocclusion in patients with similar initial ICON index values. Materials and Methods: The plaster models, the initial and final ICON index values obtained from intraoral photographs and the panoramic radiographs belonging to a total of 312 patients who had orthodontic treatment with and without tooth extractions between 2011 and 2019 at Çukurova University Faculty of Dentistry Orthodontic Clinic, and whose treatment starting age ranged between 11-25 were examined in detailin this research. The treatment duration was obtained by calculating the time difference between the treatment start date and the treatment end date from the patient files containing the treatment information of 158 patients who met the inclusion criteria of the study.A comparison was made between the groups treated with and without tooth extractions in terms of treatment time.MergenTech HBYS Version: v3.23.01.1 program was used to measure the ICON index values.The parameters used while obtaining the ICON index values were“Aesthetic component (a scale consisting of 10 photographs)”,“Upper arch crowding/space”,“Cross bite”,“Overbite/Openbite”and“Right and left buccal segment relationship”. Our study was a retrospective study using archival research method, and all patients meeting the“inclusion criteria”and whose files containing plaster models, intraoral photographs and treatment information were obtained from the archive and were included in the study. IBM SPSS Statistics Version 20.0 package program was used for statistical analysis of the data.