Ortodontik tedavi görmemiş sınıf I ve sınıf III kapanış bozukluğuna sahip hastalarda alt kanin angulasyonunun panoramik radyografi üzerinde saptanması: bir karşılaştırma çalışması
Detection of lower canine angulation on panoramic radiography in patients with class I and class III malocclusion who did not receive orthodontic treatment: a comparison study
- Tez No: 837284
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR TOROĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, ortodontik tedavi görmemiş Sınıf I ve Sınıf III kapanış bozukluğuna sahip hastalarda alt kanin angulasyonunun panoramik radyografi üzerinde saptayarak bu iki grup arasında angulasyon değerlerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak planlanan gözlemsel bir araştırma olan çalışmamızda geriye dönük arşiv araştırmasında bu tez çalışmasına dahil edilen materyal, 2016-2021 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim dalına sabit ortodontik tedavi ihtiyacı ile başvuran ve ortodontik kayıtları alınmış olan 1038 hastanın dahil edilme ve dahil edilmeme kriterleri baz alınarak ortodontik kayıtları( ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar, sefalometrik çizim değerleri, panoramik röntgenleri) ayrıntılı incelenmiştir. Dahil edilme kriterlerine uygunluk gösteren hastaların anabilim dalı arşivinde bulunan panoramik radyografileri bu çalışmanın veri tabanını oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında, Ortodonti Anabilim Dalı arşivinde bulunan veriler taranmış ve uygun ölçütleri sağlayan hastaların panoramik radyografileri çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmamızda Sınıf I ve Sınıf III kapanış bozukluğu olmak üzere iki grup bulunmaktadır. Dahil edilme kriterlerine uyan 83 Sınıf I kapanış bozukluğuna sahip hasta (grup 1) ve 49 Sınıf III kapanış bozukluğuna sahip hasta (grup 2) olmak üzere 2 gruba ayrılan hastaların panoramik radyografileri bölüm arşivinden elde edilmiş olup alt çene sağ ve sol kaninlerin angulasyon değerleri ölçülmüştür. Çalışmada kullanılan panoramik radyogfrafiler belli bir standartta çekilmiş olup belirlenen referans nokta, doğru ve açısal ölçümler Enlil Hbys Version v3.23.01.1_20230116 programı üzerindeki Mergen Pacs Version v2.5.32_6622 uygulama bileşeni ve eklentisi kullanılarak ölçülmüştür. Çalışma kapsamında 6 adet referans noktası ve bu noktalardan elde edilen 3 adet doğru saptanmış ve“Alt kanin angulasyon değerleri”ne ilişkin 2 adet referans ölçümü gerçekleştirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics Versiyon 20.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to compare the angulation values between these two malocclusion groups by detecting the lower canine angulation on panoramic radiography in patients with Class I and Class III malocclusion who have not received orthodontic treatment. Materials and Methods: In our study, which is a cross-sectional planned observational study, the material included in this thesis study in the retrospective archive research was determined by the inclusion criteria and inclusion criteria of 1038 patients who applied to Çukurova University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics between 2016 and 2021 with the need for fixed orthodontic treatment and whose orthodontic records were obtained. Based on the exclusion criteria, orthodontic records (intraoral and extraoral photographs, cephalometric drawing values, panoramic x-rays) were examined in detail. Panoramic radiographs of patients who met the inclusion criteria in the department archive constitute the database of this study. Within the scope of this study, the data in the archive of the Department of Orthodontics were scanned and the panoramic radiographs of the patients who met the appropriate criteria were included in the study. In our study, there were two groups, Class I and Class III malocclusion. Panoramic radiographs of the patients who were divided into 2 groups, 83 patients with Class I malocclusion (group 1) and 49 patients with Class III malocclusion (group 2), who met the inclusion criteria, were obtained from the department archive and the angulation values of the mandibular right and left canine teeth were measured. The panoramic radiographs used in the study were shot in a certain standard, and the determined reference Point, straight and angular measurements were measured using the Mergen Pacs Version v2.5.32_6622 application component and plugin on the Enlil Hbys Version v3.23.01.1_20230116 program.