تنامي دور الكنيسة القبطية خلال القرن العشرينوأثره على المجتمع المصري
Kıpti Kilisesi'nin yirminci yüzyılda artan rolü ve Mısır toplumu üzerindeki etkisi
- Tez No: 837353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Philosophy, Political Science, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, Kıptî Kilisesi'nin 20. yy.'daki rolünü, kilise halkı ve Mısır toplumu üzerindeki etkilerini inceleme konusu yapmaktadır. Birinci bölümde Kıptî Kilisesi'nin tarifi, asırlara göre durumu, değişik ilkeleri ve kendi içindeki grupları ele alınmıştır. İkinci bölümde kurduğu okullar, hastaneler ve yetimhane kurumları, Piskoposluk önderliğinde yürütülen genel ve toplumsal hizmetler, kültürel yayınlar ve eğitime odaklanma, özellikle de“Ehad Okulları”(pazar günü okulları) ve rahipler yetiştirmeye gösterdiği özen ve ihtimam, Kıpti gazeteciliği ve yayıncılığı çerçevesinde Kıptî Kilisesi'nin ortaya koyduğu toplumsal rol incelenmiştir. Üçüncü bölümde araştırmacı Kiliseye bağlı vakıflar, pikoposluk ve manastırlar, kurduğu fabrikalar, atölyeler, eczaneler, her tür ziraat faaliyetinin ve meyve yetiştiriciliğinin yapıldığı devasa ziraat çiftlikleri, ülke dışından aldığı parasal yardımlar aracılığıyla elde ettiği mali kaynaklar; Ortodoks Kıptî Milli Meclisi'nin etkinliği ve bu kurum sayesinde elde edilen mali imkanlar çerçevesinde Kıptî Kilisesi'nin ekonomik gücünü ele almaktadır. Dördüncü bölüm asırlar boyu devam edegelen Mısır Kilisesi'nin siyasi rolünü incelemektedir. Bu araştırma 20. yy.'ın en önemli olaylarından olan 1919 ve 23 Eylül 1952 devrimlerinde, Cemal Abdünnasır, Enver Sedat ve Mubarek dönemlerinde Kilise'nin rolünü açık bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is looking for the role of the Coptic Church during the twentieth century and the effects of this role on the Church people, and on the Egyptian society in general. In its first chapter, the treatise dealt with the definition of the Coptic Church, its status throughout the ages, its various beliefs, and its denominations. In the second chapter, the study dealt with the social role of the Coptic Church, through the establishment of schools, hospitals, and shelters, and through the bishopric of public and social services, also through the dissemination of culture, through interest in education, especially Sunday schools, and interest in those affiliated with the monastic way. As well as the social role of the Coptic Church through the Coptic press and publishing houses. In the third chapter, the researcher dealt with the economic role of the Coptic Church, where he presented the financial resources of the Coptic Church represented in the endowments of the Church, bishoprics and monasteries, and through the establishment of various factories, workshops and pharmacies, and the ownership of large farms to grow all kinds of crops and fruits, and the foreign aid that the Church receives from abroad, and the role of the Council Milli of the Coptic Orthodox, and how it represents of the economic and financial role of the Church. The fourth chapter investigates at the political role of the Egyptian Church throughout the different eras. This study clarified the Church's position on the most important events of the twentieth century, such as the 1919 AD Revolution and the July 23 Revolution in year 1952. The researcher here presented the condition of the Egyptian Church with during the era of Gamal Abdel Nasser, during the era of Sadat, and during the era of Mubarak.