الإنسانُ بين الكرامةِ والإهانة الدنيويةِ في القرآنِ الكريمِ (دراسةٌ موضوعية)
El-insanü beyne'l-kerâmeti ve'lihânet'd-dünyeviyyeti fi'l-Kur'âni'l Kerîm (Dirâseten mevdû'iyyeten)
  1. Tez No: 837352
  2. Yazar: MHAMAD LAMİE ALBNI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DHUHA MOHAMMED SALIH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma, insan onurunun gerçekliğini doğrulamayı ve insanda kendi onur duygusunu oluşturmayı ve ona bağlılığını ve insanlığının özü olduğu için onu korumasını güçlendirmeyi amaçlamaktadır.İslam'da ilgi odağı insandır ve din onun için gelmiştir ve yaratıcısı tarafından sadece insanlığından dolayı onurlandırıldığı için ona hitap edilmektedir.Bu, Allah'ın insana karşı cömertliğinin, lütfunun ve lütfunun sonu olmadığına işaret eder, ancak bu şeref, insanın Rabbinin vahiylerine karşılık vermesi ve onun emir ve yasaklarına uymasıyla bağlantılıdır.Allah'a itaat ederse, şeref dairesinde kalır ve ondan yükselir, eğer yüz çevirirse, şerefi diğer aşağılayıcı dairelere bırakır.Bu şahsın izzet ve dünyevî zillet ayetlerini objektif bir çalışma içerisinde ele alan çalışmamızda bulacağımız Kur'an-ı Kerim bunu göstermiş ve buna işaret eden misaller vermiştir
Özet (Çeviri)
This research aims to affirm the originality of human dignity, develop a sense of dignity in humans, strengthen their attachment to it, and protect it because it is the core of their humanity. The human being is the primary focus of attention in Islam; religion was established for his sake, and the human being is the one who is addressed by it. He is honored by his Creator just for his humanity, indicating that Allah Almighty's limitless generosity, favor, and benevolence towards humans knows no bounds. This honor, however, is linked to the degree of the human's response to his Lord's revelation, his compliance with His command, and prohibition. If the human is obedient to God, he remains within the circle of honor and grows within it; when a person turns away, he departs the circle of honor and goes into humiliation circles. The Holy Quran clarified this and provided examples that confirmed it, which we will uncover in our study of verses concerning the dignity and worldly humiliation of an individual as part of a subjective study and comparison