Selefî tefsir ekolü içerisinde İbn Receb el-Hanbelî'nin yeri ve tefsir metodu
The place of Ibn Receb al-Hanbali in the salef tefsir school and the method of interpretation
  1. Tez No: 837372
  2. Yazar: YILMAZ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Selefi tefsir ekolünün özelliklerini ve VIII. asırda yaşayan İslâm âlimlerinden İbn Receb el-Hanbelî'nin (ö.795/1393) hayatını, ilmi kişiliğini ve özellikle selefî tefsir ekolü içerisindeki yeri ile onun tefsir metodunu incelemeye çalıştık. Amacımız İkinci yüzyılda Ahmed b. Hanbel ile başlayan, günümüze kadar süregelen ve bazı dönemlerde farklılaşma geçiren selefi tefsir anlayışın özelliklerini anlatarak selefi tefsirin diğer tefsir çeşitlerinden ayrılan yönlerini belirtmek ve bu anlayışa mensup İbn Receb el-Hanbelî'nin selefi tefsirdeki yerini tesbit etmektir. Çalışmamızı bir giriş ve üç bölümden oluşturduk. Birinci bölümde selef kavramını açıklayarak selefi mezhebinin tarihsel gelişimini, başlıca görüşlerini ve özelliklerini açıkladık. Bu bölümde selefi tefsirin yöntemine değinerek selefi tefsirin geçirdiği dönemleri ayrı ayrı ele aldık. Ayrıca selefi tefsirin akıl ve nakil ilişkisine yer vererek tev'ile olan bakışını açıkladık. Bölüm sonunda ise selefi tefsirin işari tefsiri bakışını açıklayarak modern dönemdeki selefi tefsir anlayışının geldiği duruma dikkat çektik.
Özet (Çeviri)
The subject we discussed in this study is to talk about the characteristics of the school of tafsir and Scientific life of Ibn Rajab al-Hanbali (795/1393), one of the Islamic scholars who lived in the 8th century, and particularly to determine the place of him in the science of Tafsir and to examine his method of Tafsir. Our aim is to explain the features of the Salafist tafsir understanding, which started with Ahmed Hanbal in the second century, continued until today and has undergone differentiation in some periods, to indicate the aspects of Salafi tafsir that differs from other types of tafsir, and to explain the characteristics of Ibn Rajab al-Hanbali, who is a member of this understanding. We have composed our work with an introduction and three parts. In the first part, we explained the concept of predecessor and explained the historical development, main views and characteristics of the Salafi sect. In this section, we have discussed the periods of the salafi tafsir separately by referring to the method of salafi tafsir. In addition, we have explained the view of the Salafist tafsir towards ta'wil by giving place to the relationship between reason and transmission. At the end of the chapter, we have explained the ishari tafsir view of the predecessor tafsir and drew attention to the state of the salafi tafsir understanding in the modern period.