Path planning for aircraft survivability
Hava aracı bekası için rota planlama
  1. Tez No: 837374
  2. Yazar: SİNEM AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ERGEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Askeri görevlerde, hava aracı havalanmadan önce görevin en önemli parçası görev planlamasıdır. Bir görevin planı, emirleri, istihbarat bilgilerini vb. içerir. Bir görevin önceliği görevden beklenen çıktıya göre değişir. Komutan bir görevde bütün düşman unsurların yok olmasını ancak hiçbir dost unsurun zarar görmemesini isteyebilir ya da bütün dost unsurlar yok olana dek hepsinin düşman unsurları yok etmeye çalışmasını isteyebilir. Göreve başlamadan ya da görevden dönerken görev rotaları algoritmalar ile detaylıca planlanır. Bu tez içinde hem aynı-seviye uçuş algoritması hem de 3 boyutlu rota planlama algoritması üzerinde çalışıldı. Radar Kesit Alanı gibi karakteristik uçak özellikleri hava aracının manevra açılarını ve rotasını etkilemektedir. Bu tez bahsedilen karakteristik özellikleri rota planlama algoritmasına dahil eder ve gelecekteki çalışmalara temel oluşturur. Bu nedenle, askeri görevlerin başarısı için kritik olan planlama sürecini iyileştirmeye yönelik önemli bir adım olarak görülmelidir.
Özet (Çeviri)
Planning is the most important part of military missions, before the aircraft takes off. The plan of a mission includes orders, intelligence information etc. Priority of a mission change with the required outcome. In one mission, the commanders can expect all opposing forces to be destroyed with no losses in friendly forces, or the commander can expect that until all friendly forces fail, they must try to destroy opposing forces. Before or after the mission there are detailed path-planning algorithms. This thesis works on a level-flight path planning algorithm and a 3D path-planning algorithm, that will contribute to the planning of the mission. The aircraft features, such as Radar Cross Section, effects the fighter maneuver angles and path. This thesis includes these features in path planning algorithm, providing a basis for future work. Therefore, enhancing the planning process, which is crucial to the success of military missions, should be viewed as a pivotal step forward.