Binalarda ısıtma ve elektrik enerjisi temini için su bazlı fotovoltaik termal hibrit sistemlerin tasarımı
- Tez No: 837381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Güneş enerjisi kullanılarak termal ve elektrik enerjisi üretimi yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretiminde önemli bir yere sahiptir. Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle güneşlenme süresinin en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alması, güneş enerjisinin Türkiye için potansiyel bir enerji kaynağı olduğunu göstermektedir. Güneş enerjisi uygulamalarından biri olan fotovoltaik termal (PV/T) hibrit güneş enerjisi sistemleri, fotovoltaik panellerin ve termal güneş enerjili sistemlerin bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Bu çalışmada Manisa ili iklim koşullarında standart iki kişilik bir hane özelinde ihtiyaç duyulan termal ve elektrik enerjisi temini için su bazlı hibrit PV/T tasarım kriterleri, sistemin çalışma prensibi, binalarda ısıtma ve elektrik enerjisi ihtiyacını karşılama potansiyeli incelenmiştir. 40 m2'lik referans ev için her biri 300 W gücüne sahip 1 adet, 2 adet, 3 adet ve 4 adet PV/T kolektörün kullanıldığı dört ayrı senaryo üzerinde durulmuştur. Sistem 15 Kasım – 15 Mart tarihleri arasında çalıştırılmıştır. Senaryolarda, PV/T sistemlerde üretilen en düşük termal enerji Aralık ve Ocak aylarında, en düşük elektrik enerjisi Aralık ayında gerçekleşirken en yüksek kazanç Mart ayında elde edilmiştir. Bir adet PV/T kolektörün kullanıldığı sistemde ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin %20'si, termal enerjinin %8'i karşılanırken bu değerler dört adet PV/T kolektörün kullanıldığı sistemde sırasıyla %83 ve %32'dir. Elde edilen sonuçlar fosil kökenli ve karbon emisyonunu artıran doğal gaza alternatif olarak kullanılabileceğini göstermektedir. PV/T kolektör sisteminin kullanılması ile yaklaşık 309,51 kg CO2 salınımına engel olunacağı görülmüştür. Turgutlu ilçesinde güneş enerjisi, doğal gaza alternatif bir kaynak olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yerli ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden faydalanılması ile enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ve ekonomiye olumlu katkı yapması beklenilmektedir.
Özet (Çeviri)
Thermal and electrical energy production using solar energy has an important place in energy production from renewable energy sources. The fact that Turkey is among the countries with the highest sunshine duration due to its geographical location shows that solar energy is a potential energy source for Turkey. Photovoltaic thermal (PV/T) hybrid solar energy systems, which is one of the solar energy applications, is a combination of photovoltaic panels and thermal solar energy systems formed by combining. In this study, the water-based hybrid PV/T design criteria, the working principle of the system, the potential to meet the heating and electrical energy needs in buildings were examined for the supply of thermal and electrical energy needed for a standard two-person household in the climatic conditions of Manisa province. For a reference house of 40 square meters, four different scenarios were discussed in which 1, 2, 3 and 4 PV/T collectors, each with 300 W power, were used. The system was operated between November 15 and March 15. In the scenarios, the lowest thermal energy produced in PV/T systems was realized in December and January, while the highest gain was achieved in March. In the system where one PV/T collector is used, twenty percent of the electrical energy needed and eight percent of the thermal energy are met while these values are met by four PV/T collectors. In the system where PV/ T collector is used, it is eighty-three percent and thirty-two percent, respectively. The results obtained show that it can be used as an alternative to fossil-based natural gas that increases carbon emissions. It has been observed that approximately 309.51 kg of CO2 emission will be prevented by using the PV/T collector system. It has been concluded that solar energy can be used as an alternative source to natural gas in Turgutlu district. It is expected that the use of solar energy, which is a domestic and renewable energy source, will reduce foreign dependency in energy and make a positive contribution to the economy.