Viyana Üniversitesi Kütüphanesi bünyesinde yer alan Türkoloji çalışmalarının analitik bibliyografyası
Analytical bibliography of Turkology studies at the Library of the University of Vienna
- Tez No: 837392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP SOLAK SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Bibliography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışmada Viyana Üniversitesi Kütüphanesi bünyesindeki Türkoloji çalışmaları analitik olarak incelenmiş ve sınıflandırılmıştır. Tezimiz giriş ve iki bölümden müteşekkil-dir. Giriş bölümünde çalışmanın metodik yönü hakkında bilgi verilmiş, Viyana'da yapılan Türkoloji çalışmalarına genel olarak değinilmiş ve Avusturya'daki Türkoloji çalışmaları-nın tarihinden kısaca bahsedilmiş ve son olarak da Viyana Üniversite Kütüphanesi hak-kında bilgi verilmiştir. Tezimizin birinci bölümünde,“Viyana Üniversitesi Kütüphanesindeki Türkoloji Çalışmaları”başlığı altında, Viyana Üniversitesi Türkoloji Kütüphanesinde incelenen ki-taplar“Dil ve Dilbilimi”,“Sanat ve Arkeoloji”,“Genel Bibliyografi Çalışmaları”,“Foklor”ve“Edebiyat”olmak üzere beş bölüme ayrılmıştır. Kütüphanede bulunan çalışmalar, Tür-kiye dışındaki yayınevlerinde basılmış olmaları dikkate alınarak sınıflandırılmıştır. Çalış-manın hacmi göz önünde tutularak tespit edilen eserlerin tamamı değil, belirli bir kısmı analitik olarak incelenmiş geri kalan eserlerin sadece künye bilgileri paylaşılmıştır. Tezimizin ikinci bölümünde, yaptığı sözlük çalışması olmak üzere diğer çalışmala-rıyla Türkoloji'ye büyük katkıları bulunan Andreas Tietze'nin hayatı hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bölümde, Türkiye Türkçesi üzerine bugüne kadar yapılmış önemli sözlük çalışmalarından biri olan Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lugatı isimli sözlük çalış-ması için ayrı bir bölüm ayrılmış, sözlük üzerine yapılan çalışmalar ve bu çalışmalara edi-törlük yapan araştırmacılar ve sözlüğün basım aşamaları, tarihsel olarak incelenmiştir. Tezimizin sonuç bölümünde, toplanan veriler özetlenmiş ve genel değerlendirmeler yapıla-rak, çıkarılan sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish studies within the Vienna University Library have been analyzed and classified analytically. Our thesis consists of an Introduction and two main sections. In the Introduction section, the methodological approach of the study is explained, providing a general overview of Turkish studies conducted in Vienna, briefly discussing the history of Turkish studies in Austria, and offering informa-tion about the Vienna University Library. In the first section of our thesis, titled“Turkish Studies at Vienna Univer-sity Library,”the books examined in the Vienna University Turkish Studies Lib-rary have been categorized into five sections:“Language and Linguistics,”“Art and Archaeology,”“General Bibliography Studies,”“Folklore,”and“Literature.”The works in the library have been classified based on their publication in non-Turkish publishing houses. Considering the scope of the study, only a selected por-tion of the works has been analyzed analytically, while bibliographic information is provided for the remaining works. In the second section of our thesis, we provide information about the life of Andreas Tietze, who made significant contributions to the field of Turkish studies. In this section, a separate segment is dedicated to one of the important dictionary projects related to the Turkish language, namely,“Historical and Etymological Dictionary of Turkish in Turkey.”We delve into the work on this dictionary, the researchers who contributed, and the historical stages of its publication. In the conclusion section of our thesis, the collected data is summarized, ge-neral assessments are made, and the conclusions drawn are presented.